Состојка која ве одржува сити и ви помага да изгубите тежина!

Слабеењето не е лесна задача, во тој процес има многу искушенија...

Ако барате нутритивни опции за исхрана кои ќе ви помогнат да ослабете и воедно да ја задоволите вашата ситост, продолжете да читате.

Многумина од нас веќе знаат за бројните придобивки што јогуртот ги нуди во нашата исхрана. Со оглед на тоа што јогуртот се произведува со ферментација на млеко од одредени активни микроорганизми, тој е меѓу најхранливите намирници бидејќи е богат со многу хранливи материи кои покриваат многу од потребите на организмот. Во следните редови има релевантни докази кои ќе ве убедат.

Идеален за слабеење и согорување на маснотии

Постојат различни студии кои го истакнуваат јогуртот како идеален избор на храна за слабеење, бидејќи има способност да согорува масти, особено околу стомакот. Научна студија покажа дека луѓето кои консумирале 3 пати јогурт дневно како дел од диетата со ограничени калории изгубиле 60% повеќе телесни масти и 22% повеќе тежина од оние кои не консумирале јогурт. Ова главно се должи на протеините и калциумот добиени преку млечните производи со малку маснотии. Накратко, економична суперхрана идеална за слабеење.

Богат е со протеини

200 мл јогурт може да обезбеди до 12 грама протеини. Бидејќи е богат извор на протеини, јогуртот исто така го подобрува вашиот метаболизам и на тој начин ви помага да согорите повеќе калории во текот на денот. Протеините помагаат и при слабеење со тоа што ве одржуваат сити подолго време, согорувате масти и калории, а истовремено го регулирате вашиот апетит, што на крајот ќе ви помогне да изгубите тежина.

Богат е со калциум

Калциумот најчесто се поврзува со здравјето на коските. Сепак, калциумот е неопходен и за подобрување на процесот на термогенеза (енергијата што ја користиме за варење на храната) што дополнително го подобрува нашиот метаболизам. Само една чаша јогурт може да ги обезбеди речиси 50% од нашите дневни потреби за калциум. Така, јогуртот не само што го подобрува здравјето на коските и забите, туку помага и во управувањето со нашата тежина.

Го зајакнува здравјето на дигестивниот систем

Непастеризираните видови јогурт имаат висока концентрација на добри бактерии или пробиотици (Bifidobacteria и Lactobacillus), за кои е познато дека го подобруваат здравјето на цревата. Лошото здравје на цревата и лошото варење се поврзани со зголемување на телесната тежина и често се причините за тешкото слабеење.

И покрај тоа што го подобруваат варењето и ги третираат симптомите на вознемирен стомак, овие својства на јогуртот ќе го подобрат варењето и во исто време ќе помогнат во губење на тежината.

Прочитајте и

Коментарите се заклучени.