Наједноставниот колач со јаболка: Совршен вкус што ќе ве маѓепса!

Неодоливи залачиња

Колачот со јаболка е еден од омилените десерти, а ова е наједноставниот рецепт

Состојки:

*мерката е шолја од 2 дцл

 • 3 јајца
 • 5 шолји шеќер
 • 3 шолји масло
 • 7 шолји брашно
 • 1 шолја мелени ореви или лешници
 • 1 кесичка сода бикарбона
 • 4 поголеми јаболка (околу 480 г)
 • 2 лажички цимет или ванилин шеќер
 • 4 лажици џем од кајсии, слива или по ваш избор

За премачкување:

 • 5 лажици џем
 • 1 шолја мелени ореви или лешници
Приготвување:
 • Одвојте ги белките и жолчките.
 • Во белките додајте прстофат сол, па изматете ги.
 • Потоа, постепено додавајте шеќер и продолжете со матење.
 • Во цврстиот снег додавајте ги жолчките една по една, постојано матејќи.
 • Исчистете ги и изрендајте ги јаболката, сипете цимет одозгора и промешајте.
 • Додајте ги во смесата со белки, промешајте, па додајте ореви, масло, џем и постепено додавајте просеано брашно.
 • По секое додавање брашно, промешајте.
 • На крај, додајте сода бикарбона и измешајте го сето тоа.
 • Тепсија со димензии 36х27 см премачкајте ја со масло и посипете ја со брашно, па префрлете ја смесата.
 • Печете во загреана рерна на 200 степени Целзиусови околу 15 минути, а потоа уште 35 минути на 150 степени Целзиусови.
 • Топлиот колач премачкајте го со џем и посипете го со ореви.
Фантазија од колач: Сите ќе ви го бараат рецептот за овој сочен и неодолив десерт!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време