Трикови што го штитат влакното од оштетувања: Само вака правилно се суши косата со фен!

За убава и негувана коса

Редовното сушење на косата со фен не е најдобро решение ако сакате да биде негувана и здрава, бидејќи врелиот воздух ги прави прамените кршливи и ги суши

Дознајте кои се триковите за убава и негувана коса…

1. Ослободете се од вишокот влага

Не сушете ја со фен свежо измиената коса, бидејќи најлесно е да ја оштетите додека е мокра. Нежно избришете ги врвовите со пешкир и оставете ја природно да се исуши 10-15 минути. Не тријте ја силно со пешкирот – ова е една од причините за нејзината кршливост.

2. Нанесете производи за нега на исушена коса

Водата ги одбива термичките заштитни спрејови, маслата и другите производи за нега, па примената на производи на мокра коса нема никаков ефект.

3. Држете го фенот на растојание од 15-20 см

Ова е оптималното растојание што ја минимизира штетата од врелиот воздух.

4. Користете додатоци за фен

Фенот спонтано ја дува косата во различни правци, правејќи ја непослушна, а додатокот за фен рамномерно го насочува протокот на воздух на одредено подрачје.

5. Подигнете ги прамените во коренот со чешел или четка

Ова ќе ѝ даде волумен на косата. Почнете да ја сушите зоната на коренот и тргнете кон врвовите. Држете го фенот за коса паралелно – оваа техника ќе ја израмни косата.

6. Поделете ја косата на зони пред сушење и зацврстете ја со шнола

Ова ќе ви го скрати времето на сушење и ќе ви овозможи темелно да го исушите секој дел.

7. Наизменично користете топол и ладен воздух

Постојано поместувајте го фенот, без сопирање за да одбегнете прегревање на влакното. Завршете со ладно воздушно сушење за вашата коса да биде мазна и сјајна. Задолжително исушете ја косата до крај, особено ако по сушењето планирате да користите пегла или фигаро за виткање коса.

6 начини полесно да ја отплеткате косата и да ја одржите неоштетена
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време