5 едноставни активности со кои можете да ја извадите негативата од животот

Корисни совети

Менталната хигиена, односно грижата за себе, за своите мисли и квалитетот на внатрешниот живот е поважна денес од кога и да било.

Исто како што се грижите за вашата исхрана, физичка активност или изглед, треба да се грижите и за она што се случува во вас. И на емоциите им треба многу чистење, а на мислите им треба редовен преглед, не заборавајте го тоа. Ако не знаете како да започнете и чувствувате дека е време да се грижите за тоа што се случува во вас, започнете со следниве активности.

Бегајте од луѓето и работите што извлекуваат негативни работи од вас

Во денешно време е многу полесно да бидете „опкружени“ со разни негативности затоа што Интернетот и социјалните мрежи нѐ поврзуваат со многу луѓе и содржини. Некои луѓе едноставно лошо влијаат на нас и нема ништо срамно во тоа. Ако ви пречи некој друг начин на живот, нечии мисли или работите што ги промовираат, држете се подалеку од таа личност. Во реалниот и виртуелниот свет, секогаш можете да изберете со кого да се дружите. Престанете да ги следите луѓето и содржината што го вади лошото од вас и одбијте да се дружите со луѓе кои цицаат енергија од вас. Направете си услуга.

Посветете 30 минути пред спиење исклучиво на себе и вашите мисли

Многу луѓе ќе тврдат дека едноставно немаат доволно време во денот за себе. Но, скоро секој може да одвои половина час пред спиење. Нека биде тоа вашето време. Време кога ги смирувате мислите, кога се оддалечувате од социјалните мрежи и интернетот. Пијте чаша од омилениот чај што ќе ве смири, прочитајте книга или само длабоко вдишете.

Кажете „не“ кога не сакате нешто

Колку пати во животот сте се согласиле на работи што навистина не сте ги сакале? Ако бројот е голем и ако продолжи да расте, запрете. Не е грубо да се каже „не“ кога не сакате нешто. Ставете се на прво место, водете се од сопствените чувства и желби. Не се согласувајте на помалку од она што го сакате и заслужувате.

Не се хранете со негативни мисли

Негативните мисли можат да бидат голем и, за многумина, тежок проблем за решавање. Многу е лесно да се заплеткаме во мрежа на негативни мисли, чувства и пораки што самите си ги испраќаме. Но, таквите мисли не треба да се игнорираат. Тие треба да бидат прифатени, набљудувани и преобликувани. Следниот пат кога ќе помислите нешто негативно или грдо, кажете своја мантра или афирмација и целосно променете ја мислата. Ова ќе се ослободи од акумулацијата на негативни емоции.

Простувајте

Простете силни зборови, негативни мисли, грешки, грдо однесување – ваше, но и на туѓи луѓе. Да си простите на себе и на другите сè што е грдо, значи да се ослободите од огромен товар. Кога станува збор за други луѓе кои ве повредиле, треба да знаете дека простувањето не значи нужно да ги задржите тие луѓе во животот. Простувањето ослободува негативна енергија, но тоа не значи дека треба да се дружите со луѓе кои ви носат штета.

Прочитајте и: Митови за депресијата во кои мора да престанете да верувате

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време