Мини трикови за убавина кои ќе ви заштедат време и пари

Испробајте

Во последно време, сигурно многу пати сте размислувале како рутините за убавина станаа малку тешки, а многу често и финансиски непрофитабилни.

Во ова има вистини кога ќе разгледаме со што нè бомбардира индустријата за убавина, но секогаш има нешто позитивно во сите овие, а тоа се мини триковите за убавина кои можат да ја поправат состојбата за многу помалку време и пари, се разбира.

Мелемот за усни не е само за усните

Секогаш имајте го омилениот мелем за усни некаде при рака бидејќи може да ви послужи за многу работи што веројатно воопшто не ви се случиле. Користете го за да ги припитомите непослушните бебешки влакна, додадете малку сјај на очните капаци, хидрирајте ја кожата околу вашите нокти и веќе заштедивте на три производи за убавина. Доколку случајно користите мелем во нежна нијанса, слободно испробајте го и на образите.

Како да ја поправите оштетената шминка?

Вашата козметичка торба падна на подот и ви се скрши сенката за очи, руменилото или камената пудра? Во никој случај не ги фрлајте! Наместо тоа, додадете неколку капки изопропил алкохол и добро замесете со другата страна на лажицата и производот ќе биде како ништо да не се случило! Не тагувајте ниту околу скршените кармини, само загревајте ги со запалка за да се стопат и оставете ги преку ноќ во фрижидер да се зацврстат повторно.

Сува шампон пред спиење

Вие не сте утрински тип и кога ќе се разбудите скоро секогаш доцните на работа, а се чини и дека сте имале лош ден за коса? Испратете ги овие нервозни утра во заборав и пред спиење испрскајте го вашиот скалп со сув шампон, врзете ја косата во пунџа и верувајте дека шампонот ќе работи уште подобро ако му дозволите да делува цела ноќ.

Прочитајте и: Дали вашата коса брзо се масти? Овие можат да бидат главните причини

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време