Определете го вашиот хронотип: Како полесно да се разбудите и да го победите утринскиот замор

Едноставен метод

Ако вашите утра се комбинација од поспаност, утрински мамурлаци, одложувања на алармот и кофеин, сигурно имате проблеми со спиењето.

Несоницата и заморот се големи и чести проблеми на нашето време. Ако мислите дека таквата утринска состојба никогаш нема да заврши, имаме добри вести за вас. Според клиничкиот психолог Мајкл Бреус, специјализиран за нарушувања на спиењето, утринскиот замор може да се надмине. Според неговата теорија, секоја личност припаѓа на еден од четирите хронотипови, односно видот на спиењето, и најважно е да се следи тоа. Значи, откако ќе го користите ТЕСТА за да го одредите вашиот хронотип, ќе се разбудите, спиете и ќе го организирате денот и ќе ги завршите домашните задачи.

4 хронотипови:

Мечка

Приближно 50% од светската популација припаѓа на хронотипот на мечката. Луѓето во овој хронотип сакаат да стануваат во зори, идеално денот им започнува во 7 часот наутро, а завршува со зајдисонцето. Тие имаат најмногу енергија попладне, помеѓу 14 и 16 часот.

Волк

Волците имаат проблем со будењето и полесно им е ако трае нивниот сон. Бидејќи имаат најмногу енергија во 18 часот, ако можат да си го дозволат тоа, најдобро би било да не стануваат рано. Не им е чудно да извршуваат разни задачи до доцна во ноќта.

Лав

Лавовите стануваат природно и лесно многу рано. Тие обично стануваат пред да изгрее сонцето. Раното утро им носи енергија што трае до пладне. Обично одат во кревет веќе во 21 или 22 часот навечер.

Делфин

Ако имате проблеми со спиењето и имате потешкотии да заспиете, тогаш припаѓате на хронотипот на делфинот. Делфините многу лесно се одвлекуваат во сон, а може да ги разбуди најтивкиот шум, звукот или слабото светло. Тие имаат најмногу енергија за извршување на разни задачи помеѓу 10 и 14 часот.

Бреус вели дека со откривање на вашиот хронотип, ќе ви биде полесно да го одредите времето за спиење и времето за извршување на разни задачи. На пример, ако сте волк, не треба да се присилувате да станете рано, туку треба да спиете подолго (ако можете) и да ги извршувате своите задачи подоцна. Но, освен тоа, Бреус вели дека постојат уште два начина на кои можете да избегнете утрински мамурлак и поспаност.

Што друго можете да направите?

Нашите тела губат голема количина вода во текот на ноќта, а ако пиете неколку кафиња во текот на денот и вечерта се почестите со една или две чаши вино, ќе се разбудите дехидрирани. Бреус вели дека секое лице треба да пие помеѓу 4 и 6 децилитри вода наутро пред да внесе што било друго во организмот. Исто така, во телото наутро по будењето сè уште имаме голема количина мелатонин, што може да го збуни телото да мисли дека е сè уште време за спиење. За да го избегнете ова, застанете пред дневната светлина. Бреус препорачува да стоите покрај прозорецот наутро, впивајќи ја светлината додека пиете вода. Тоа, тврди тој, во голема мера ќе го промени вашиот ден.

Прочитајте и: Дали често се будите во текот на ноќта? Еве неколку причини, но и начини на кои можете да си помогнете

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време