Сè што треба да знаете за гестациски дијабетес

Гестацискиот дијабетес најчесто се открива за време на бременоста, бидејќи тогаш може да се промени начинот на кој вашето тело ја обработува глукозата. Така, гестацискиот дијабетес предизвикува покачени нивоа на гликоза во крвта, што може да влијае на вашата бременост и здравјето на вашето бебе.

Различни хормони работат на контролирање на нивото на гликоза во крвта, а како што се менува нивото на хормоните за време на бременоста, на телото му се отежнува ефикасната обработка на гликозата.

Според Центрите за контрола и превенција на болести, гестацискиот дијабетес е вид на дијабетес што се јавува кај бремени жени на кои не им бил дијагностициран дијабетес пред да забременат. Приближно шест до девет проценти од бремените жени ја развиваат оваа состојба, што може да влијае на растот на фетусот, поради што многу земји вршат тест за OGTT (тест за толеранција на орална глукоза) помеѓу 24-та и 28-та недела од бременоста за да реагираат навремено.

Д-р Хедер Иробунда истакнува дека за време на бременоста телото не толерира шеќер, како и кога не сте бремени. За време на бременоста, плацентата ослободува високи нивоа на хормони естроген и кортизол, а тоа може да пречи во производството на инсулин. Раното откривање на оваа болест и прилагодувањето на менито се од голема важност.

Факт е дека постојат групи и фактори кои претставуваат поголем ризик и кои ги зголемуваат шансите за развој на оваа состојба, според ACOG

  • неактивен животен стил
  • прекумерна тежина или дебелина
  • ако имате над 35 години
  • имавте гестациски дијабетес во претходната бременост
  • имате срцеви заболувања
  • имате синдром на полицистични јајници

Симптоми на гестациски дијабетес

Симптомите може да вклучуваат зголемен глад и жед, замор, често мокрење, шеќер во урината (откриен со тест на урина), заматен вид, гадење, повраќање и губење на тежината. Сепак, честопати овие знаци се отсутни или се многу благи, па затоа е исклучително важно да се направи тестот ОГТТ, кој се препорачува на секоја бремена жена.

Иако гестацискиот дијабетес може да се развие во кое било време од бременоста, тој обично се појавува помеѓу 24-та и 28-тата недела од бременоста, односно во вториот триместар, бидејќи тогаш врв на инсулинска резистенција се должи на хормонот произведен од плацентата. Овој тест го прави бремената жена што пие пијалак со глукоза наутро на празен стомак, а потоа нивото на гликоза се одредува на празен стомак, по 60 минути и по 120 минути.

Компликации во гестациски дијабетес

Бременоста дијагностицирана со гестациски дијабетес се смета за висок ризик и треба да се следи повнимателно за време на бременоста. Д-р Иробунда вели дека оваа состојба, која не е добро контролирана, може да доведе до многу проблеми – од тоа што бебето е многу големо (тешко), што е крајно тешко да се роди вагинално, бидејќи може да предизвика повреди на бебето. Исто така е важно да се следи новороденчето по раѓањето за да се види дали продолжува да произведува високо ниво на инсулин.

Исто така е важно да се спомене дека гестацискиот дијабетес е исто така поврзан со висок крвен притисок за време на бременоста (гестациска хипертензија), и ова е многу важно за лекување. Покрај тоа, покаченото ниво на гликоза во крвта може да предизвика раст на бактериите и да го зголеми ризикот од вагинални инфекции.

Како да спречите и лекувате гестациски дијабетес

Усвојувањето на здрави животни навики е клучно. Следете ја препорачаната количина на зголемување на телесната тежина за време на бременоста, одржувајте физичка активност и здрави навики во исхраната. Истиот план се користи за лекување на оваа состојба.

Иако е застрашувачки, гестацискиот дијабетес може да се држи под контрола со редовни и соодветни прегледи за да се намали ризикот од компликации при раѓање и здравствени проблеми по породувањето.

Прочитајте и: Еве што значи кога маснотиите се таложат на стомакот, рацете, колената или на бутовите: Наслагите ви покажуваат дека претерувате со ова!

 

ФОТО: Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време