Децата растат среќни покрај нив: Ова се 10-те работи што добрите родители ги прават за своите деца

Правила на родителството

Вака се препознаваат добрите родители

Родителството е најважна, но и обврска што плаши многу родители. Особено оние нови родители што често се преиспитуваат дали добро ќе ја одиграат таа улога. Не постои рецепт, ниту водич за совршено однесување, но психолозите се едногласни дека некои навики и работи може да ги сместат родителите во групата добри родители.

Според истражувањата, ова се работите што ги прават добрите родители, покрај кои децата имаат среќно детство.

Им овозможуваат на децата доволно слободно време

Амбицијата на родителите и желбата детето да им стане успешно, доведува до тоа да го натрупуваат со обврски уште од најрано детство, не оставајќи му простор да ужива во магиите на детството. Часовите по англиски јазик, свирење инструмент, спорт, сето тоа е премногу за детето. Психолозите се согласуваат дека корисно е детето да има обврски, но во разумни количини, бидејќи во спротивно уште од мало ќе се соочи со стрес. Скратеното време за играње и забава резултира со проблеми во однесувањето.

Не се трудат да бидат совршени родители

Дозволено е да погрешите понекогаш. Никој не е научен како да биде добар родител, сето тоа се учи постепено. Дури и да донесете некоја погрешна одлука, не си замерувајте себеси премногу. Кога сте премногу строги кон себе, тоа доведува до фрустрација, а детето покрај таков родител не може да биде среќно.

Никогаш не ги казнуваат своите деца

Децата имитираат модели на однесување што ги гледаат од своите родители, затоа добрите родители се обидуваат да бидат добар пример што ќе го следат децата. Кога ќе направат некоја грешка, казните се последниот метод по кој посегнуваат. Со разговор се постигнуваат најдобри резултати.

Создаваат убави спомени со децата

Истражувањата покажале дека децата кои имаат убави спомени од детството, растат во луѓе што се задоволни од животот. Таквите деца имаат позитивен поглед кон светот и полесно се соочуваат со стресот. Дајте се’ од себе за вашето дете да има позитивни први спомени.

Јасно ги покажуваат емоциите

Често им кажуваат на своите деца колку ги сакаат, а кога ќе направат нешто добро секогаш ги фалат. Вака се создаваат луѓе што ќе бидат отворени , полесно ќе ги искажуваат емоциите и градат силни врски.

Го ценат секој труд

Децата уште од најмали нозе треба да научат дека работите некогаш не одат онака како што сме планирале. Покажете им колку го цените тоа што се потрудиле иако резултат изостанал. Вака воспитаните деца стануваат луѓе што полесно се соочуваат со поразите и не се плашат да ризикуваат.

Бараат помош од децата за домашните обврски

Вака децата учат дека работата е суштински дел од животот и дека никој нема да ги заврши обврските наместо нив. Кога ќе пораснат ќе бидат активни на работното место и ќе имаат подобри тимски вештини.

Им дозволуваат на децата целосно да се изразат

Тие никогаш не го споредуваат своето дете со други деца и никогаш нивниот резултат не го споредуваат со резултатите на нивните другари. Доколку го правите тоа, ќе направите огорчена личност од детето која цел живот ќе мисли дека не е доволно добра.

Не го занемаруваат својот живот

Иако ги сакаат своите деца и им посакуваат само добро, за да им обезбедат среќна детство, првенствено мора родителите да бидат среќни. Доколку не си ги скратувате работите што ги сакате и активностите во кои уживате, само така детето ќе порасне во задоволна личност. Само покрај исполнети личност, децата ќе имаат среќно детство.

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време