Превкусен десерт готов за 30 минути: Направете топчиња од бадеми

Божествени вкусови

Овие топчиња се печат само 15 минути!

Состојки:
  • 250 г маргарин
  • 150 г ситно сечкани бадеми
  • 4 ванили
  • 100 г шеќер
  • 200 г брашно
  • 100 г шеќер во прав
Приготвување:

1. Пенесто помешајте го маргаринот со шеќерот и ванилиниот шеќер, па додајте ги брашното и ситно исечканите бадеми. Потоа месете рачно за да добиете мазно тесто.

2. Од приготвеното тесто со дланките обликувајте помали топчиња.

3. Наредете ги на тепсија обложена со хартија за печење и печете во загреана рерна на 180 степени Целзиусови , додека поруменат малку.

4. По печењето, валкајте ги топлите топчиња во шеќер во прав.

Извор: Добра храна

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време