39 години живеел како Робинзон Крусо: Од напуштен остров направил рај на земјата!

Неверојатно!

Тој создал нешто по што ќе го помни целото човештво!

Брендон Гримшо купил мал, ненаселен остров на Сејшелите за 13.000 долари и се преселил таму. Кога го направил тоа, имал 40 години. Ја напуштил работата како уредник на весник и почнал нов живот.

Веќе 50 години не стапнала човечка нога на овој остров.

Брендон бил познат како Робинзон Крусо на новото време и верувале или не, бил мета на Абориџините.

Покрај Брендон, на овој остров пристигнал и Рене Лафортен кој таму почнал да прави свој дом. Меѓутоа, додека Рене доаѓал на островот периодично, Брендон живеел таму со децении, без да замине некаде.

39 години Рене и Брендон со сопствени раце засадиле 16.000 стебла и изградиле патеки долги 5 километри низ островот.

Рене Лафортен починал во 2007 година и тогаш Брендон останал сам на тој остров. Тогаш имал 81 година.

На островот привлекол 2.000 нови видови птици и довел повеќе од стотици џиновски желки кои во остатокот од светот (вклучувајќи ги и Сејшелите) веќе биле во изумирање. Благодарение на напорите на овој човек, некогаш напуштениот и запоставен остров сега сочинува две третини од фауната на Сејшелите. Вистински рај!

Пред неколку години, принцот на Саудиска Арабија му понудил на Брендон 50 милиони долари за овој остров. Брендон го одбил тоа со следново објаснување:

„Не сакам островот да стане омилена дестинација за одмор на богаташи. Подобро нека биде национален парк во кој сите ќе можат да уживаат.“

Во 2008 година, неговата желба се остварила: овој остров бил прогласен за национален парк!

Брендон починал во јули 2012 година, а зад себе оставил нешто по што целото човештво ќе го памети.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време