Како да одржите свеж мирис на телото без да користите парфем и дезодоранс?

Повелете неколку трикови...

Не секој сака силен мирис на дезодоранси или парфеми. И некој е целосно алергичен на повеќето видови парфимирана козметика. Нудиме неколку начини за одржување на свеж пријатен мирис во текот на денот без користење на дополнителни производи.

Како да се одржи свеж мирис на телото?

Пијте доволно вода

Водата помага во одржување на нормално потење и други метаболички процеси и на тој начин спречува појава на непријатни мириси. Дополнително, пиењето вода може да помогне да се ослободите од мирисот на лук и кафе од устата. Според препораките на СЗО, возрасен човек треба да пие од 1,5 до дури 3 литри вода дневно, иако, се разбира, нормата е индивидуална за секого.

Внимавајте што јадете!

Ако е можно, избегнувајте храна која може да предизвика непријатен мирис. Ако сè уште не сакате да го ограничите вашето мени, секогаш носете со себе гума за џвакање или средство за плакнење уста. Ова ќе ви помогне брзо да го освежите здивот.

Користете квалитетен сапун…

Добриот сапун не само што штити од микроби, туку и долго време го задржува мирисот на свежина и чистота. Ако не знаете кој сапун за раце или тело да изберете, побарајте ги оние што содржат природни масла и природни мириси.

Како да одржите свеж мирис на телото – помирисајте ја постелнината!

Ако не сакате да користите парфем на вашето тело, обидете се да испрскате парфем или миризлив спреј на вашата навлака за перница и ќебе. Затоа, мирисот ќе се пренесе на телото, но нема да биде остар и наметлив. За постелнина можете да користите и кесички и есенцијални масла.

Спреј за чевли

Доколку сакате да избегнете непријатен мирис од чевли или патики, набавете специјален спреј за дезодоранси за чевли. Тој навистина помага. Исто така, важно е да не заборавите да носите чорапи со затворени чевли, бидејќи без нив реакцијата помеѓу материјалот на чевлите и вашата кожа може да предизвика остар непријатен мирис.

Прочитајте и

Коментарите се заклучени.