Храна достапна за секого се смета за совршен појадок за слабеење

Ги топи килограмите како од шега

ИМА храна која може да ни помогне да изгубиме тежина и да ја одржиме саканата телесна тежина. Како што објави Healthline, една храна која е достапна за речиси сите, благодарение на хранливите состојки што ги содржи, го поттикнува слабеењето. Тоа е грчки јогурт.

Како што објаснуваат диететичарите, грчкиот јогурт е одличен избор за контрола на тежината бидејќи содржи голема количина на протеини. Освен тоа, одредени видови јогурт содржат пробиотски бактерии кои можат да го подобрат функционирањето на нашите црева и да го забрзаат метаболизмот.

Тие советуваат дека најдобро е да се избере полномасен грчки јогурт. Всушност, некои студии покажуваат дека полномасните млечни производи се поврзани со намалена веројатност за развој на дебелина и дијабетес тип 2 со текот на времето.

Покрај тоа, грчкиот јогурт, исто како и сите други полномасни млечни производи, особено ако го јадеме за појадок, може да ни помогне подолго да се чувствуваме сити и на тој начин да го спречиме непотребното прејадување во текот на денот.

Прочитајте и

Убавина и Здравје користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Ќе претпоставиме дека сте во ред со ова, но можете да се откажете ако сакате. Прифати Дознај повеќе