Зошто во секој дом треба да има една црвена, розова и виолетова мушкатла: Неверојатно!

Еден од најубавите цветови

Виолетовите секогаш чувајте ги во дневна соба – таму каде што има најмногу светлина

Секое цвеќе има посебна симболика, а мушкатлите дефинитивно се симбол на радост и убавина.

Се верува дека црвената мушкатла привлекува добра чи-енергија во домот и убави вести, додека розовата мушкатла е магнет за хармонични односи во домот и среќа во љубовта.

За напредок во работата, во работната просторија или во канцеларијата ставете црвена мушкатла. Се верува дека привлекува моќ, продуктивност и напредок.

Виолетовата мушкатла е симбол на изобилство, добро здравје и пари и се препорачува да ја чувате на прозорец или на балкон и во трпезарија.

Мушкатлите сакаат светлина и утринско сонце, но не и директни сончеви зраци во текот на целиот ден.

Се одгледуваат на температури од 10 до 27 степени, а во текот на летните горештини треба навечер да ги прскате со вода. Полевањето мора да биде редовно, но умерено.

Мушкатлите цутат од крајот на пролетта, преку цело лето, а понекогаш дури и наесен ако вечерите се топли и пријатни.

Поради овие грешки собното цвеќе брзо ви венее иако редовно го полевате!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време