Во продажба е новиот број на „Руски доктор“, а еве што можете да прочитате во него!

Нека ве служи здравјето, почитувани читатели!

Нема човек во светот што барем еднаш дневно не помислува дека најважно од сѐ е да се зачува здравјето. Сакате ли да останете здрави и енергични што е можно подолго – движете се! Организмот има потреба да се движи, затоа искористете ја секоја можност за движење. Зајакнете ги мускулите и зглобовите, препорачуваат нашите стручни соработници во темата на овој број и нудат проверени руски совети против болките во колената, зглобовите, грбот…

Но промените на времето освен што ги активираат непријателите на зглобовите, со себе носат и други опасности. Па, како да не ни беше доволен стресот поради пандемијата на ковид-19, периодов ни се заканува уште и сезонскиот грип. Се разбира, најбитно е навремено подготвување за доаѓањето на стариот „пријател“ наречен грип.

Освен за сезонските непријатности поврзани со здравјето, во овој број се осврнуваме и на инфарктот, мигрената, климаксот, кандидијазата… Секако, станува збор и за пролетниот детокс, но и како да се зајакне имунитетот, а има и понекој народен рецепт како да се искористи мразот за да се задржи и зачува убавината на кожата.

Несомнено, за севкупни здравствени придобивки, многу е важна и психолошката поддршка, за која се потребни чисти мисли. Колку се почисти душата, телото и умот, толку полесно може да се живее и да се дише во вистинската смисла на зборот.

Покрај сѐ, и тајната на ведриот дух е во движењето!

Во продолжение, ѕирнете ја содржината на 52-от број на специјализираното списание за здравјето и благосостојбата „Руски доктор“:

СОДРЖИНА, март 2021

7 Билки што спречуваат инфаркт

8 Како се лекува кандидијаза на хранопроводот

9 Црвениот ветер: мачен но излечив

10 Главните непријатели на зглобовите

18 Десет факти за настинката што ќе ве изненадат

19 Изборете се со климаксот

20 Подготвени дочекајте го грипот

25 Jодна мрежа: како да се нанесе правилно

26 Акупресура: Господарот на сите жлезди – хипофизата

28 Кога околината не прави бесни

30 Моето дете е дијабетичар

31 Лимон – верен помошник на срцето

32 Сол: отров или лек?

34 Каде сѐ има влакна

35 Мигрена: што кога нападите ќе станат чести

36 Нешто вкусно за имунитет

38 Лековит булјон од коски

40 Тиква: спас за крвните садови

41 Пролетен детокс

44 Камфор спречува декубитус, и не само тоа

48 Чистотата е основа на здравјето

50 Моја козметика – мраз!

Текст: Сузана Митревска

Фото: Руски доктор

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време