Студијата покажа: Лажговците секогаш ја прават оваа грешка додека кажуваат лаги!

Иако многумина ќе речат дека „тие не знаат да лажат добро“, има малку луѓе кои ќе поцрвенат или ќе погледнат настрана додека кажуваат лага и со тоа ќе се откријат.

Неодамнешниот експеримент на холандски истражувачи со универзитетот „Еразмус“ во Ротердам, кој го проучуваше влијанието врз говорот и движењата на телото, покажа дека луѓето се однесуваат повеќе или помалку слично кога лажат.

Научниците дошле до заклучок дека кога луѓето лажат, сите ја прават истата грешка.

Кога луѓето лажат, тие често несвесно го копираат однесувањето и говорот на телото на личноста на која ѝ кажуваат лага, а најмногу го копираат говорот на телото на блиски луѓе.

Затоа се чини дека тие најуспешно ги лажат своите партнери во љубовните врски. И за тоа, изјавија авторите на оваа студија дека има логично објаснување.

„Кога се обидуваме да убедиме некого во нашата приказна, нашиот мозок целосно се фокусира на она што го зборуваме и „забораваме“ да го контролира говорот на телото, па затоа прибегнува кон имитација, за што е потребен помалку когнитивен напор отколку размислување“, велат авторите на студијата.

Во оваа студија, научниците прво ги снимале волонтерите на камера додека ја зборувале вистината, а потоа ги споредиле снимките со оние на кои испитаниците лажеле. Тие заклучија дека лажењето бара значителен когнитивен напор, па затоа на повеќето луѓе им е многу полесно да раскажат вистинска приказна отколку лага.

Ова стана уште поочигледно кога од учесниците во истражувањето беше побарано да ги лажат своите партнери и колку беше полоша лагата, стануваше позабележителна имитацијата на изразите на партнерот.

„Овие откритија се во согласност со сознанието дека луѓето под поголемо когнитивно оптоварување се потпираат на автоматизирани процеси на телото, како што се изразите на лицето“, велат научниците, бидејќи лагата е когнитивно побарувачка вистина.

Тие додадоа дека имитирањето на говорот на телото на партнерот може да биде очигледен знак на измама, бидејќи се потпира на автоматски процеси кои е потешко да се контролираат свесно – и колку повеќе ја „работиме“ нашата лага во главата, толку повеќе нашето тело автоматски го имитира оној што се обидуваме да го измамиме.

Прочитајте и: Јас, јас па јас: Дали сме свесни колку сме нарцисоидни?

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време