Сосема неочекувана порака на Емили Ратајковски: „Би сакала некој да ме охрабреше да бидам повеќе од своето тело (ФОТО)

Ги „збуни“ следбениците

Британската моделка и актерка Емили Ратајковски малку ги „збуни“ своите многубројни следбеници со објавата на својот инстаграм-профил.

Имено, убавата Емили, која важи за една од најсексапилните жени на светот, објави фотографија од периодот кога имала 14 години, а на која позира во костим за капење.

Сосема неочекувано, таа остави силна порака за 14-годишните девијчиња што ја следат на социјалните мрежи.

Порано им ја покажував оваа фотографија, на која имам 14 години, за да докажам дека моето тело е сосема природно. Денеска сум тажна што воопшто постои. Бев само дете на оваа слика и би сакала некој тогаш да ме охрабреше да бидам повеќе од своето тело.

Без оглед на тоа, сè уште се чувствувам како да сум оснажена преку моето тело и мојата сексуалност преку моделството и платформите како Инстаграм.

За среќа, открив делови од себе кои се поважни од сексуалноста. Ако сега ова го чита некоја 14-годишна девојка, нека не се оптоварува премногу со ова. Читај многу книги и знај дека тоа што го гледаш на Инстаграм е само мал дел од комплетното и прекрасно сложено човеково битие“, порача популарната моделка.

 

 

View this post on Instagram

 

I used to like showing people this photo of me at 14 to prove that my body is natural. Now I’m a little sad it exists at all. I was just a kid in this picture and I wish the world had encouraged my 14-year-old self to be more than just my body. All of that said, I do still feel like I’ve been empowered through my body and my sexuality via modeling and platforms like Instagram. Luckily I have discovered the parts of me that are so much more important than “sexiness”, but if you’re a 14-year-old girl reading this, don’t worry about any of that for now. Read lots of books and know that what you see on Instagram is just a very small fraction of complete and beautifully complex human beings.

A post shared by Emily Ratajkowski (@emrata) on

Фото: Instagram @emrata, Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време