Секогаш кога некој ќе се обиде да ве навреди, постапете вака: Мудрите зборови на овој старец го менуваат животот од корен!

Мудро

Оној што навреме ќе го примени ова правило, ќе живее посреќно и поубаво

Еден човек јавно навредувал еден старец и му го кажал следново:

„Ти си безбожник, пијаница и крадец.“

Старецот како одговор на тие навреди само му се насмевнал.

Еден младич облечен во најдобриот костим ја набљудувал таа сцена и го прашал старецот:

„Како можете да толерирате такво нешто?“

Старецот повторно се насмевнал и му кажал: „Ајде да одиме кај мене, сакам да ви подарам нешто.“

Младичот го следел старецот до една нечиста дрвена соба. Мудриот човек го вклучил светлото и почнал да претура низ плакарот, каде што нашол валкан капут. Потоа, му го фрлил валканиот капут на младичот и му кажал: „Пробајте го, сигурно ќе ви одговара.“

Младичот го зел капутот, го погледнал и огорчено му рекол на старецот:

„Што ќе ми е овој валкан капут? Јас сум добро облечен, вие сигурно сте луд!“

На тие зборови, старецот му одговорил: „Вие не сакате да го прифатите овој валкан капут. Слично на тоа, јас не сакав да ги прифатам тие валкани зборови што човекот ми ги упати.“

Поучна приказна: Една жена видела тројца старци пред куќата, па одлучила да ги повика внатре…
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време