Простете и продолжете понатаму: 6 совети за поздрав живот – научете ги овие лекции сега!

Мали чекори за постигнување на вашите цели

Постојано се обидуваме да изгубиме тежина, да добиеме посјајна кожа, да го обновиме социјалниот живот, да станеме подобри во работата, поставувајќи си постојано нови и амбициозни цели. Сепак, ние често си поставуваме цели што се недостижни, што може да има многу лошо влијание врз нашето ментално здравје.

Овој пат, ви нудиме неколку совети кои ќе ви помогнат да го промените животот на подобро, без дополнителен стрес.

Грижете се за нередот

Погледнете во вашата околина. Ако фиоките и плакарите се полни со работи, време е да ги преуредите. На чистиот ум му требаат и уредни простори. Одвојте време да го исчистите и средете вашиот личен и професионален простор за да можете ментално да се ослободите.

Вежбајте

Ние обично поставуваме амбициозни цели на прагот на секоја нова година, што резултира со неуспех неколку месеци подоцна. Имајте на ум мали цели и победи, како да вежбате колку што можете повеќе. Зголемете го времето за пешачење или одете на час по танц. Најважно е да се преземат мали, но стабилни чекори.

Земете ги вашите пријатели со вас

Тренингот е попријатен кога имате друштво. Донесете пријател со вас кој има приближно иста издржливост и заеднички цели. Ќе се мотивирате едни со други и ќе ја споделите вашата мала победа.

Изберете храна што е добра за мозокот

Можете да добиете многу хранливи материи од храна која поддржува добра функција на мозокот, управување со стресот и ве прави генерално посреќни. Не мора да правите големи промени за да ја подобрите вашата исхрана. Храната богата со омега-3, како што се некои риби и јаткасти плодови, како и оние богати со антиоксиданси, можат да помогнат во заштитата на мозокот од губење на меморијата.

Простете и продолжете понатаму

Негативните емоции го поткопуваат вашето добро здравје и физички и психички. Дозволете си да простите и да продолжите понатаму, но не и да го прифаќате токсичното однесување на луѓето околу вас. Простувањето е чисто личен процес што може да значи дека ќе го продолжите животот без одредена личност или ситуација.

Научете нешто ново

Предизвикајте го вашиот мозок со учење да готвите, цртате или зборувате на нов јазик. Обидете се со јога или медитација. Изберете нешто што мислите дека би било интересно или корисно да го научите. „Колку повеќе можеме да ги активираме когнитивните функции на нашиот мозок, толку е подобра нашата краткорочна и долгорочна меморија, како и координацијата на рацете и очите“, објаснуваат клиничките психолози.

Прочитајте и: Себичноста може да биде и доблест, затоа што така го одржувате вашето ментално здравје

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време