Пијте вода од изворот каде што коњите пијат, засадете го дрвото каде што копа кртот…

„Пијте вода од изворот од кој коњите пијат. Коњот никогаш нема да пие лоша вода.

Легнете го креветот каде што спие мачката.

Јадете го овошјето што го допре црв.

Смело одберете ја печурката на која седат инсектите.

Засадете го дрвото каде што копа кртот.

Изградете ја вашата куќа каде што змијата седи да се грее.

Копајте ја чешмата каде што птиците се кријат од топлина.

Одете на спиење и разбудете се во исто време со птиците – ќе жнеете сите денови златни зрна.

Јадете повеќе зелено – ќе имате силни нозе и отпорно срце, како битијата на шумата.

Пливајте често и ќе се чувствувате на земјата како рибата во водата.

Погледнете го небото што почесто и мислите ќе ви станат лесни и јасни.

Бидете тивки многу, зборувајте малку – и тишината ќе дојде во вашето срце, а вашиот дух ќе биде спокоен и исполнет со мир.”

Автор непознат.

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време