Од страв не правите што сакате? Справете се со тоа на лесен начин

Иако е составен дел од животот, стравот е придружник на животот од кој бегаме скоро сите и за кој зборуваме со негативен предзнак.

Но, без оглед на фактот дека не сакаме да чувствуваме немир што го носи стравот и неизвесност за исходот на ситуацијата што сакаме да ја промениме, стравот ќе биде присутен во нашите животи, особено за време на големи одлуки. Се плашиме претежно од непознати работи и од тие работи, ситуации и луѓе со кои веќе имаме негативни искуства. Но, иако е сосема нормална емоција, стравот е она што честопати нè попречува во големи животни намери. Понекогаш од страв молчиме пред луѓето чие однесување не го сакаме. Понекогаш остануваме со луѓе со кои не се гледаме во иднина.

Денес, кога стравот е пораспространет од кога и да е, премногу малку се зборува за таа емоција. Пандемијата, која веќе една година ја менува нашата реалност, оди во чекор со стравот што дополнително ја обликува таа реалност. За да се нормализира стравот и да се отстрани срамот и вината што го придружува, писателот и новинар Луви Ајај Џонс ја напиша книгата „Професионален проблематичар: Прирачник за борба против стравот“. Во книгата, таа ги опиша своите стравови и стравовите на нејзините предци, обидувајќи се да го ублажи секој читател и да им помогне да се борат против стравовите што ги спречуваат во животот.

Во интервју за „Селф Џонс“, таа истакна дека на секој човек постои многу лесен начин да се справи со стравот и дека самата одбила бројни деловни понуди и можности токму затоа што се плашела. Според неа, нешто големо секогаш расте од соочување со стравови, па затоа не треба да го оставаме да нè спречува. Факт е дека стравот честопати укажува на опасност за нас и нè предупредува. Но, постојат ситуации кога не сме во опасност и кога се плашиме само затоа што се чувствуваме непријатно за непознатото.

Што да правиме кога стравот нè спречува да донесуваме големи животни одлуки?

„Животот во свет во кој не смееме да ги напуштаме своите домови поради опасностите што демнат во форма на вирус ги отвора нашите очи кога станува збор за други видови стравови. Истата работа нè држи на работ на бездната и не ни дозволува да скокаме без падобран, да не излегуваме без маска и да не бараме покачување. Не треба да предизвикуваме систем кој се соочува со криза. Но, пандемијата и сите стравови што влегоа во нашата кожа ме научија дека не чувствуваме страв без причина. Но, исто така, тие ме научија дека не сме секогаш во опасност, понекогаш чувствуваме непријатност и страв од непознатото“, рече Џонс. За да научи да разликува страв (опасност) од непријатност, Цонс советува едноставно да се стави сè на хартија. Се што ви треба е:

  • Напишете што сакате да направите
  • Напишете зошто се плашите од тоа и што ве кочи
  • Запишете ги најлошите последици што може да ви се случат доколку ги направите

Најчесто мислиме дека одлуките од кои се плашиме ќе ги променат нашите животи во целост и ги гледаме како опасност. Но, вистината е нешто поразлична и резултатите обично не се толку драматични како што си ги замислуваме во главата. Важно е да се знае дека стравот е нормална емоција од која никој не треба да се срами, но со која секој треба да се справи.

Прочитајте и: Психолозите тврдат: Секоја десетта личност нема да се врати во „нормалниот“ живот по пандемијата

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време