Никогаш не го откривајте ова на другите за себе

Слушајте го мудриот совет за комуникација на кинескиот филозоф Конфучие и американската писателка Маја Анџелоу за да одржите внатрешен мир и хармонија.

Сите зборуваат, а никој не се слуша

Комуницираме сè повеќе и повеќе, но како да се разбираме сè помалку и помалку. Во современиот свет, комуникацијата е на повисоко ниво од кога било. Сега можеме да разговараме преку паметни уреди насекаде, секогаш и со секого, без оглед на локацијата, временските зони и растојанието.

И покрај ова, сè повеќе луѓе сакаат да зборуваат повеќе за себе и помалку да слушаат други. Слушањето некого е потребно за здрава комуникација и квалитетна врска, но како да сме го изгубиле трпението и како да сме станале единствените кои се важни – нашите чувства и зборови се најважни. Во таквата комуникација, секој зборува, но никој не е слушнат и разбран.

Мудриот Конфучие еднаш заклучил: „Никогаш не кажувајте ништо добро или лошо за себе. Во првиот случај тие нема да ви веруваат, но во вториот ќе ве разубават“.

Американската писателка и активистка Маја Анџелоу, истакна дека луѓето брзо забораваат што сте им рекле, но се сеќаваат на емоциите што ги возбудивте во нив.

Античките мудреци велеле дека тишината е златна, но тоа не значи дека треба да престанете да комуницирате, туку дека навистина треба да чувате некои работи само за себе за да ги одржите мирот и хармонијата.

Прочитајте и: Зошто некои луѓе можат да спијат само сами и што да направат во врска со тоа?

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време