Нема Евровизија, но изведувачите сакаат да ја обединат Европа

Наместо откажаната Евровизија, алтернативно телевизиско шоу сака да ја обедини Европа во време на пандемијата на коронавирусот, на денот кога требаше да се одржи големото финале.

Програмата „Europe shine a light“ заснована на победничката песна на Британија од 1997 година, ќе се емитува низ цела Европа на 16 мај во 19 часот по средноевропско време, објави Европската телевизиска унија (ЕБУ) на својата веб-страница.

Претставата е снимена без публика, а беше во продукција на холандските телевизиски станици кои требаше да го произведат откажаниот натпревар. Финалето на Евровизија беше закажано за 16 мај во Ротердам, но откажано заради кризата со коронавирусот.

„Ги покануваме сите телевизии што требаше да учествуваат во натпреварот за песна на Европа, членовите на ЕБУ и другите земји да ја емитуваат програмата во дух на единство и заедништво“, рече директорот на натпреварот, Џон Ола Санд.

Четириесет и еден изведувач, 40 од Европа и еден од Австралија што требаше да настапат во Ротердам, ќе отпеат претходен хит од Евровизија, но секој во својата земја. Според ЕБУ, телевизиското шоу ќе биде домаќин на тројца холандски презентери кои требаше да го водат оригиналниот натпревар.

Прочитајте и: 6 случајности кои воопшто не се случајни: Тоа се знаци од универзумот!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време