Неколку навики за кои често не сме свесни, а кај другите предизвикуваат иритација

Дали и вие имате некоја од овие навики?

Повеќето луѓе имаат одредена работа што ги вознемирува кај другите луѓе, од „пукање” на зглобовите до луѓе кои полека одат или патници на јавен превоз кои гледаат во туѓи мобилни телефони. Сите овие мали нешта можат да предизвикаат голема иритација кај другите, но истражувањата покажаа дека луѓето не ги прават овие работи намерно, туку дека има одредено објаснување за нив.

Оставање на валкани садови

Никој не сака миење садови. Дан Карлсон, професор на Универзитетот во Јута, објаснува дека тоа е затоа што миењето садови не е исплатливо, како градинарството или готвењето. Затоа луѓето не се премногу заинтересирани за задачата и не сакаат да ја сторат. Тие честопати се обидуваат да најдат изговор за да избегнат миење садови, на пример, да остават парче храна во сад за да не мора да го мијат. Има уште едно објаснување. По консумирање храна, телото произведува серотонин што му кажува на мозокот дека е време да спие и да се одмори.

Гласно разговарање на телефон на јавни места

Денес се верува дека е непристојно да одговорите на телефон ако сте опкружени со други луѓе. Во основа ги принудувате да го слушаат вашиот разговор иако не сакаат. Поради некоја причина, луѓето повеќе го мразат тоа кога луѓето зборуваат по телефон, за разлика од другите разговори. Постои теорија која вели дека кога забележуваме дека некој зборува на телефон, нашиот мозок се префрла во „режим на дијалог“ и се обидуваме да ја претпоставиме следната фраза во разговорот. Бидејќи не слушаме дел од разговорот, вообичаената шема не работи и се чувствуваме непријатно.

Испраќање говорни пораки

Проблемот со испраќањето говорни пораки е во тоа што тие се многу погодни за испраќачот, но честопати се незгодни за примателот. Понекогаш треба да ги слушаме неколку пати за да ги добиеме сите потребни информации.

Допирање на луѓе за време на разговор или навлегување во нивниот личен простор 

Постојат луѓе кои не го разбираат терминот „личен простор“. За време на разговорот, тие се премногу блиску до другите или ги допираат. Невронаучниците откриле дека оштетувањето на амигдалата може да биде причината зошто некои луѓе не се чувствуваат непријатно кога ќе навлезат во туѓ личен простор. Научниците исто така тврдат дека големината на личниот простор е различна за секоја личност и таа е одредена од голем број фактори.

Земање на багажот и станување веднаш откако ќе слета авионот

Луѓето кои летаат честопати можеби забележале дека има луѓе кои веднаш стануваат и си го земаат багажот веднаш штом авионот ќе слета, иако ќе мора да го чекаат остатокот од багажот. Постојат неколку причини зошто луѓето се однесуваат на овој начин. Едно е дека луѓето мразат да чекаат во ред. Тие мислат дека колку побрзо ќе станат, толку побрзо ќе заминат. Втората е поради конкурентскиот дух, кога забележувате дека другите се подготвуваат, не сакате да не правите ништо. И, конечно, дури и луѓето кои не се клаустрофобични, не сакаат да бидат во тесен простор.

Прочитајте и: Бизарните навики на холивудските ѕвезди обелоденети во јавност: Ќе се шокирате кога ќе прочитате какви хобија имаат!

Остатокот од текстот прочитајте го на следната страница!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време