Најкрвавата дисциплина во историјата на Олимписките игри: Укината по само една година!

Таа година се одржаа рекорден број на бизарни дисциплини

Вторите модерни Олимписки игри, одржани во Париз во 1900 година, беа уникатни и специфични по многу нешта. Жените за прв пат се натпреваруваа во нив, тие не беа организирани од организацискиот одбор на МОК, туку се одржуваа како дел од Светската изложба, а кај нив се најде убедлив рекорден број „бизарни“ дисциплини.

Спортисти од 28 земји (од кои 24 признаени од МОК денес) учествуваа на Олимписките игри во Париз во 1900 година, со 997 натпреварувачи, од кои 22 беа жени, што во тоа време се сметаше за револуционерно.

Сите се натпреваруваа во 18 дисциплини, но бидејќи некои од нив беа „невообичаени“, Меѓународниот олимписки комитет последователно ги избра оние што ги призна за официјални натпревари, додека останатите сега се сметаат за демонстративни спортови и дисциплини.

Во оваа втора група се најдоа: подводен риболов, летање со балони, пукање со топови … но далеку најбизарната (и најкрвавата) дисциплина беше – пукање во живи гулаби!

Како што се очекуваше, оваа дисциплина подоцна беше рекламирана како „многу аристократска“ во тоа време, а подоцна беше наречена „крвава“. Целта ви е јасна – мораше да погодите што повеќе живи птици!

Секако една од најсуровите дисциплини привлече големо внимание на Олимписките игри, кои инаку беа многу слабо посетувани таа година.

Тие велат дека околу 300 несреќни птици умреле на настанот. Белгиецот Леон де Лунден, кој пукаше 21 гулаб, беше „крунисан со слава“. Една птица помалку беше убиена од второпласираниот Французин Морис Фор, додека 18 птици беа убиени од Австралиецот Доналд Мекинтош. Меѓународниот олимписки комитет не ги смета овие медали за официјални денес.

За среќа, ова беше прв и единствен пат да се одржи ваков натпревар на Олимписките игри. Борците за заштита на животните станаа сè погласни и погласни, што доведе до фактот дека пукањето гулаби стана забрането во САД во 1902 година, така што веќе на следните игри, живите птици, за среќа, беа заменети со глинени мети.

 

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време