Медитацијата не е за вас? Науката знае за подеднакво ефикасни алатки за справување со стресот

Истражување открива

Медитацијата и другите методи на внимателност станаа моќна алатка за справување со стресот и една од работите што дури и лекарите ни ја препишуваат денес.

Но, без оглед на нејзината моќ и дистрибуција во светот, медитацијата не е активност за сите луѓе. Истражувањата покажаа дека кај некои луѓе може да има спротивен ефект и да предизвика уште поголема нервоза. Во тој случај, никогаш не треба да принудувате методи на памет или да се свртувате кон медитација во време кога чувствувате дека сте под високо ниво на стрес.

Истражувањето објавено во научното списание „ПЛОС Медицина“ покажа колку ефективни се всушност методите на внимателност. Студијата вклучила дури 11.605 учесници од 29 земји, од кои 3/4 биле жени, а возрасниот опсег бил помеѓу 18 и 73. Резултатите покажале дека овие практики навистина можат да имаат позитивен ефект и дека испитаниците кои практикувале медитација и други Методите на внимателност имале пониско ниво на стрес, депресија и генерално подобро ментално здравје од оние кои не практикувале ништо. Но, водачот на истражувањето, др. Џулиета Галанте забележува дека иако за просечна личност правилото е дека е подобро да се практикуваат методи на внимателност отколку да не се прави ништо, овие методи не се за сите луѓе.

„Додека е докажано дека функционираат 19 од 20-те програми за внимание, не можеме и не смееме да претпоставиме дека оваа практика е погодна за сите луѓе“, рече таа. Но, добрата вест е дека дури и за луѓето кои не сакаат медитација, постои решение, а тоа е во физичката активност. Спорт, тренинг или пешачење – може да имаат ист ефект врз телото и умот и да придонесат за вашиот ментален мир. Исто така, истражувањето спроведено за време на заклучувањето покажало дека намалувањето на стресот кај многу луѓе било под влијание на занимавање со разни хобија и преокупација со какви било активности како што се готвење, пишување дневник, правење уметност и слично.

Прочитајте и: Дали сакате или не сакате снег: Еве што открива тоа за вашиот карактер!

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време