Еве како би изгледале некогашните икони на стилот според денешните стандарди за убавина

Вознемирувачки, но и смешни илустрации - како и нашата „реалност“

Интересот за филерите е голем тренд денес, а пумпањето на усните и затегањето на капаците стана секојдневје. Модерната доба донесе квази слика на убавината, која е огледало на нашето општество опседнато со лажните слики на нашите „совршени“ животи и исто такви лица

Колаж-уметникот Мет Меитленд тоа го искористи на најдобар начин. Задржувајќи се на вистинските ѕвезди што ја обележија златната доба на Холивуд, жените што и денес важат за икони на стилот, харизма и сексапил, се обиде да прикаже како би изгледале со зголемени усни, според денешните стандарди на убавината.

Резултатот се малку вознемирувачки, но и смешни илустрации. Меитленд не сакал да го критикува туку да го прикаже на свој начин феноменот на современата доба.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mat Maitland (@matmaitland)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mat Maitland (@matmaitland)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mat Maitland (@matmaitland)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mat Maitland (@matmaitland)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mat Maitland (@matmaitland)

Фото: Инстаграм, Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време