Два вообичаени симптоми на депресија и анксиозност за кои ретко се дискутира

Обрнете внимание

Фото: Unsplash

Ако имате чувство дека ситуацијата што ни ја донесе пандемијата на коронавирус влијаела на вашето ментално здравје, треба да знаете дека не сте единствените.

Заклучување и забрани, „новото нормално“ и стравот од неизвесна иднина се само некои од причините поради кои едноставно не се чувствуваме како порано. Без оглед дали некогаш сте имале проблем со менталното здравје, сигурно сте доживеале чести промени на расположението, неможност за концентрација, ментално замаглување, хроничен замор и чувство на вкочанетост во последните 12 месеци. Многу луѓе наидоа на проблеми како што се анксиозност и депресија за прв пат во овие 12 месеци.

Но, многу луѓе не се ни свесни за тоа. Покрај овие и веќе познати симптоми како што се беспомошност, неможност за фокусирање и промени во расположението, постојат два помалку познати симптоми за кои многумина од нас наидоа, а повеќето од нив не се свесни. Станува збор за обезличување и дереализација, кои припаѓаат на дисоцијативните нарушувања што го прават човекот да се чувствува несигурен во сопствената реалност и светот околу него.

Што се обезличување и дереализација?

Деперсонализацијата е чувство да се биде отсечен од себе, а лицето кое страда од ова нарушување честопати се чувствува како да е надворешен набљудувач на неговиот живот и се доживува себеси како нереално.

Дереализацијата е чувство да се биде отсечен од светот што на лицето кое страда од ова нарушување изгледа нереално и како сон.

Иако овие симптоми можат да изгледаат чудно и застрашувачки, тие всушност се доста чести, особено кај луѓето кои веќе имаат проблеми со менталното здравје. Нивното времетраење варира од различни луѓе и може да трае со часови, недели, па дури и месеци. Иако деперсонализацијата и дереализацијата се јавуваат кај луѓе кои се борат со анксиозност, депресија, опсесивно компулсивно нарушување, ПТСН, тие исто така можат да се појават како дел од дисоцијативно нарушување и дисоцијација.

Разликата помеѓу дисоцијативното растројство и дисоцијацијата е во фреквенцијата на епизодите. Во дисоцијативни нарушувања, тие се јавуваат редовно и траат подолго време, а најчесто започнуваат во раното детство. Во дисоцијацијата, овие епизоди се поретки и главно се јавуваат како одговор на стресна ситуација или траума. Со оглед на тоа што последиците од пандемијата се големи, јасни и силни, не е изненадувачки што доживуваме дисоцијација или обезличување и дереализација и што се чувствуваме како странци во сопствениот ум и светот околу нас.

Што да направите ако страдате од дисоцијација?

Ако во последно време се чувствувате како странец во светот и вашиот сопствен живот, знајте дека постојат начини и методи со кои ќе се вратите во сопствената нормалност. Еве што препорачуваат експертите:

Фокусирајте се на сегашниот момент

Ако се чувствувате како да се оддалечувате од сопствената реалност, постои лесен начин да се вратите на себе. Слушајте ги звуците околу вас, направете нешто креативно како готвење, украсување или танцување, така што ќе бидете фокусирани на она што го правите, дишете длабоко и фокусирајте се на светот околу вас.

Чувајте се

Грижата за себе е многу важна во моменти кога се чувствувате туѓи за себе. Во тие моменти, направете го она што го сакате, тренирајте, танцувајте, уживајте во смирувачка бања, дружете се со најблиските и не заборавајте да се одморите, да јадете здраво и да се наспиете.

Запишување мисли

Ако вашата разделба од себе и реалноста е причина за трагичен настан и стрес, најдобро би било да ги запишете мислите и да објасните со зборови сè што се случило и како се чувствувате во врска со тој настан. Ова ќе ви помогне да се разберете себеси и да се вратите на себе и на (вашиот) свет.

Разговарајте со професионалец

Ако вашите епизоди се чести, долги и премногу исцрпувачки, контактирајте професионалец. Дисасоцијацијата генерално не се третира со лекови, туку со психотерапија. Психодинамичката психотерапија, бихејвиорална терапија и хипноза се ефикасни, но ниту еден вид на третман не е успешен за сите луѓе со нарушување на обезличување. На некои луѓе им помагаат седативи и антидепресиви. Деперсонализацијата честопати се поврзува или забрзува со други ментални нарушувања, кои ќе треба да се лекуваат.

Прочитајте и: 3 едноставни начини да се смирите во стресни ситуации и полесно да заспиете

 

ФОТО: Unsplash

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време