Дали си зборувате со себе си? Еве кога тоа е добро и кога го загрозувате вашето здравје

Обрнете внимание

Сосема е нормално да имате внатрешни монолози, односно да разговарате сами со себе. Тоа е оригиналниот говор на човекот, кој потекнува од потсвеста, и може да открие толку многу.

Но, како и другите работи, и внатрешниот монолог има минус за кој многу луѓе не се свесни. Позитивното размислување и оптимизмот се одлични алатки за намалување на стресот. Научно е докажано дека позитивниот поглед на светот и животот позитивно влијае на квалитетот на животот. Од друга страна, негативното размислување може да го направи спротивното. Негативниот монолог, во кој постојано ги истакнуваме сопствените грешки, се казнуваме и укажуваме на сопствените недостатоци, може да има разорно влијание врз нашата ментална и емоционална состојба.

Како да препознаете негативен внатрешен монолог?

Пред да започнете да зборувате повеќе со себе, треба да научите да го разликувате позитивниот од негативниот внатрешен монолог. Негативниот разговор за себе може да се подели во неколку категории:

Персонализација – обвинувајќи се себеси за сè негативно, наоѓајќи се во сите лоши приказни на другите.

Претерување – игнорирање на сè позитивно и префрлување на фокусот кон лошото.

Очекувајќи го најлошото – без никаква логика, постојано очекувате лош исход од сите ситуации.

Поларизација – гледање на светот и околината преку два пола – црно-бело, или лошо и добро, без постоење на средина.

Како да се ослободите од негативниот поглед на светот?

Ако сте ги препознале сопствените внатрешни мисли во горенаведените категории, добрата вест е дека секогаш можете да ги претворите во позитивни мисли и ставови. На пример, ако си кажете себеси дека се срамите затоа што не успеавте, тогаш кажете си дека сте храбри затоа што се обидовте. Секој лош збор и мисла можете да ги претворите во добра со прифаќање на негативното, прифаќање на чувството што го предизвикало кај вас. Добар начин да го направите тоа е хумор. Смејте се на вашите лоши мисли, опкружете се со позитивното и насочете го фокусот од грди зборови во афирмации и зборови на охрабрување и комплименти. Ако не можете да управувате со сопствените лоши мисли и негативности, запомнете дека секогаш можете да побарате помош од стручни лица.

Прочитајте и: 7 начини за зголемување на енергијата без кофеин

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време