Далај Лама ја открива тајната: Среќните луѓе никогаш не го слават својот роденден и не се оптоваруваат со празниците, еве и зошто!

Тие не обрнуваат внимание на овие работи

Далај Лама открива зошто не треба да се оптоваруваме со празниците

Зборовите на Далај Лама се богати со мудри совети и насоки како да се живее едноставно, среќно и со леснотија, а ова е неговиот став за празниците и родендените…

„Не славам родендени. Ми се чини дека тоа е губење време. За мене овој ден не се разликува од другите. На некој начин, секој ден е роденден. Се будите наутро, сè е свежо и ново, а најважно е овој нов ден да ви донесе нешто важно.“

До денес, луѓето ја задржале навиката за секој празник да имаат една важна мисија, а тоа е да ги импресионираат другите.

На пример, младите мајки се натпреваруваат во тоа кој најдобро ќе го прослави роденденот на своите деца. И секоја се обидува да ја надмине другата. Аниматори, ресторани, познати гости, скапи подароци. На детето не му треба оваа екстраваганција, но родителите се задоволни. Има луѓе што секој ден јадат тестенини и инстант-храна, додека за празниците уживаат во вкусни и квалитетни оброци.

За мудри и навистина среќните луѓе, секој ден е празник. А овој ден не се одликува со вкусна храна, гласна музика и со ослободување од омразената работа. Се одликува во фактот што секој час е радост. Сегашниот момент е најдрагоценото и највредното нешто што го поседувате – тој е во нашето срце, душа и ум. Затоа, не чекајте ги „посебните“ денови, туку живејте ја среќата во секој миг од својот живот.

Кога Далај Лама го прашале што е среќа, еве што рекол: Неговиот одговор ќе ве научи повеќе да го цените животот!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време