6 причини зошто пријателствата се поважни од романтичните врски

За време на нашите 20-ти, романтичните врски честопати имаат предност пред пријателските, но во последниве години има промена во корист на пријателите и сè повеќе луѓе инвестираат во такви врски исто колку и во љубовни врски.

Многу пријатели во светот денес купуваат куќи заедно, заедно воспитуваат деца, земаат заеми и си даваат едни на други законски овластувања.

Постојат многу причини зошто е тоа така.

Четири фактори што ги прават пријателствата поважни

1. Сè помалку има бракови

Луѓето едноставно сè помалку се одлучуваат за брак. Во една статија објавена во списанието „Психологија денес“ во 2019 година се вели дека 4,3 проценти од жените од целиот свет во доцните 40-ти години никогаш не биле во брак.

Во Европа и Северна Америка, стапката беше 10,8%, а во Австралија и Нов Зеланд дури 14,1%.

2. Недостаток на квалитетна нега

Како што луѓето живеат подолго, така расте и потребата за квалитетна нега во подоцнежните години.

Како што браковите се намалуваат, така луѓето се обраќаат кон своите пријатели за поддршка, физичка и ментална.

3. Пандемија

Бидејќи светот се бори со коронавирусот, многумина доживеаа изолација како никогаш порано, најмногу поради карантин и заштита од инфекции.

Затоа многумина ги преиспитаа своите пријателства и решија да вложат повеќе во нив.

Фото: Getty Images

4. Поместете ги вредностите

Поединците често ги ценат пријателствата повеќе отколку романтичните врски.

И низ целиот свет, сè повеќе луѓе живеат повеќе индивидуализиран начин на живот, во кој се ценат независноста и уникатноста, па дури и во романтичните врски.

Шест причини зошто пријателствата денес се поважни од љубовните врски

1. Пријателите го намалуваат стресот

Блискоста на близок пријател во вас може да го намали хормонот на стрес, кортизол, и тоа затоа што повеќе се смеете со нив и генерално сте посреќни.

2. Пријателствата можат да ви помогнат да пронајдете цел и значење

Еден добар пријател може вистински да ви помогне да станете најдобрата верзија од себе. Вистински пријател ќе ве прифати какви што сте, без осуда и предрасуди.

Тие ве охрабруваат да се справите со животните предизвици и да бидете подобра личност, дури и кога изгледа дека не сакате.

3. Пријателствата даваат чувство на припадност и ја зголемуваат самодовербата

Како и во романтична врска, вистински пријател може да ви даде чувство на припадност со друга личност. Припадноста може да ја зајакне вашата самодоверба во оние животни моменти кога се чувствувате несигурни.

Кога се грижите за некого и чувствувате чувство на припадност кон некого, тогаш исто така преземате одговорност да понудите сочувство и емоционална поддршка, а тоа ќе ве направи посилна и подобра личност.

Фото: Getty Images

4. Пријателите ви помагаат да се чувствувате помалку изолирани

Пријателите можат да го намалат чувството на изолација, но не е важен бројот на пријатели, туку квалитетот на вашата врска. Зборуваме за оние пријатели на кои можете да им кажете сè.

5. Пријателите ве поддржуваат за време на предизвици

Сите имаме моменти во животот кога сме во неволја.

Тогаш навистина помага да имате пријател кој ќе ве поддржува и ќе ви помогне да ги „преживеете“ трауматските моменти.

6. Пријателите поттикнуваат поздраво однесување

Еден добар пријател ќе ве поддржи ако се обидете да живеете поздраво и ќе бидете сигурни дека ги исполнувате вашите цели.

Тие исто така ќе ве натераат да излезете од вашата комфорт зона за да успеете или да прескокнете пречки од кои се плашите.

Прочитајте и: 3 начини да научите да кажете „да“ на себе (и зошто е тоа важно)

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време