5 знаци кои покажуваат дека имате токсична врска со родител и како да се справите со тоа

Дури и луѓето кои совршено се согласуваат со своите родители имаат периоди на несогласување и теми и мисли околу кои едноставно не се согласуваат.

Ваквите разлики се сосема нормални, и тие претежно растат додека растете и создавате свои сопствени мислења и животни вредности кои се издвојуваат од оние на кои сте учеле дома. Но, ако некој од вашите родители постојано успева да извлече несакани емоции од вас, како што се тага, лутина, чувство на инфериорност и ниска самодоверба, треба да знаете дека ова е токсична врска. Токсичните врски се засноваат на лутина, емоционална манипулација и други негативни и болни чувства, а растењето го прави крајно болно и носи големи последици.

Одбивање

Физичката злоупотреба не е единствениот вид злоупотреба што може да има големи последици врз една личност. Истражувањата покажаа дека луѓето кои доживеале емоционална злоупотреба имаат исти стапки на вознемиреност, депресија, ниска самодоверба и мисли за самоубиство. Ако вашиот родител ги занемарил вашите емотивни потреби од рана возраст, тоа е знак дека тој не обезбедил доволно за вас.

Емоционална уцена

Ако некој од вашите родители постојано ве обвинува за сопствените чувства, неуспеси и ако постојано имате потреба да ги истакнувате сопствените потреби и да ве обвинуваат доколку не се исполнети, знајте дека тоа е токсична личност.

Непочитување на границите

Токсичните родители не знаат за границите, и кога самите ќе ги поставите и ќе им укажете дека нешто би сакале или дека не би сакале нешто, тие се тресат пред вас или навредуваат. Пример за непочитување на границите е мешање во одлуките што ги донесувате, неодобрување на вашиот партнер или пријатели и обид да го решите секој ваш проблем дури и кога не барате совет од нив.

Навреда

Секоја врска во која навредата е нормална и честа е токсична врска. Сосема е ненормално и негативно однесување ако некој од вашите родители ве нарече погрдни имиња, ве навредува врз основа на изгледот, способноста или успехот. Ниту еден родител не треба да се однесува така и да комуницира на тој начин.

Страв

Друг индикатор за токсични родители е стравот. Ако не можете од страв да кажете што мислите пред еден или двајцата родители, и ако се плашите од каква било интеракција и исход од интеракцијата, тоа е знак дека вашиот родител е исклучително негативна и токсична личност.

Што да се прави?

Сите знаеме дека не можеме да ги избереме родители, а овој проблем е особено голем кога сме уште деца. Добрата работа е што станувајќи независни не мора да бидеме во контакт со родители кои навредуваат, експлоатираат, манипулираат или користат каков било вид насилство. Првото нешто што можете да направите е да го искажете своето мислење и да ја кажете својата страна. Со укажување на проблеми, можно е да се отворат очите на родителот, но ако работите не се променат, оддалечете се за ваше добро. Ако сметате дека вашата врска со вашиот родител / родители ви оставила големи последици, би било добро да контактирате со професионалец и да започнете со психотерапија.

Прочитајте и: Како влијаат расправиите на социјалните мрежи врз нашата психа?

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време