5 причини зошто никогаш не треба да легнувате лути

Решете ги проблемите

Лутината никогаш не е добра, особено ако ви се случи непосредно пред спиење. Ако одите во кревет лути, тоа е една од најлошите работи што можете да ги направите.

Додека сте будни можете да ги филтрирате негативните емоции, но ако одите да спиете со нив, тоа воопшто не е добро и еве зошто:

1. Бесот го нарушува сонот

Стресот и тешките чувства се знае дека предизвикуваат реакција на борба или бегство. Под овие околности, заспивањето станува многу потешко. Докажано е и дека нарушениот сон може да предизвика уште поголем гнев. Веројатно ќе се разбудите истоштени наместо да се одморите. Во овој случај, гневот доведува до лош сон, а лошиот сон доведува до повеќе лутина.

2. Бесот е опасен за здравјето

Научниците веќе утврдија дека квалитетот на сонот влијае на целокупното здравје. Спиењето обично делува како „терапија преку ноќ“, стабилизирајќи ги емоциите за да можеме да се справиме со нашите чувства подобро следниот ден. Но, гневот и интензивниот стрес можат да го загрозат овој процес. Негативните емоции ослободуваат хормони на стрес, што ве прават повеќе раздразливи или предизвикуваат некои други симптоми.

3. Потешко е да се заборават лошите чувства

Истражувачите тврдат дека помалку сме во состојба да го потиснеме негативното искуство ако спиеме после тоа. Спиењето ги зголемува сите емоции, мисли и проблеми. Кога спиеме, мозокот обработува нови информации и ги складира во краткорочна и долгорочна меморија. За време на спиењето, лутината влегува во нашата долгорочна меморија и може да има долготраен ефект.

4. Бесот ја убива искреноста

Легнувањето во кревет со лутина сигурно го уништува расположението, но исто така воспоставува токсичен модел. На крајот, започнувате да го поврзувате времето на спиење со лутина наместо удобност и поврзување со вашиот партнер. И, ако ова се повторува редовно, може да се претвори во горчина и на крајот да ја уништи врската.

5. Испраќа негативна порака до вашиот партнер

Ако среде расправија одлучите да се свртите и цврсто да го повлечете ќебето, испраќате порака дека претпочитате „победа“ во конфликт отколку одржување на здрава врска со лицето со кое се расправате. Начинот на кој ги решавате несогласувањата може да ја зајакне или ослаби вашата врска.

Прочитајте и: Како да ја вратите довербата на вашиот партнер откако сте го повредиле

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време