3 совети со кои ќе станете навистина среќна личност

Фото: Getty Images

Користете специфични формули за да стигнете до патот што обезбедува вистински мир и задоволство.

Иако звучи нереално, среќата навистина може да се постигне. Како изгледа „барањето среќа“ во пракса? Што можете да направите за да станете вистински среќни? Вистина е дека ние создаваме среќа сами, преку навики и преку она што го правиме и како живееме. Експерт за комуникација и невронаучник, д-р Каролин Лиф. вели дека за среќа треба да го пронајдете вашиот сопствен код.

Редефинирајте го значењето на среќата

Првиот чекор е да препознаете што значи среќата за вас. Не секогаш значи позитивност и многу е важно да знаете како да го прифатите тоа. Лиф истакнува дека се обидувате да ја редефинирате среќата како чувство на мир, вашето внатрешно чувство на прифаќање – во ред е да се чувствувате депресивно понекогаш, а понекогаш и среќно.

Контролирајте го вашиот ум

Вашиот ум е тој што ја движи вашата среќа. Управувањето со умот е корисна алатка – размислете за вашите чувства, запишете ги, трансформирајте ги мислите во начин на размислување. Ова ќе ве одведе до перспектива каде ќе видите како навистина изгледа среќата во вашиот живот и што можете да промените за да ја направите подобро.

Споделете ја среќата со другите

Кога стекнувате внатрешно и вистинско чувство на среќа, верувајте дека ќе сакате да го споделите со другите. Ова е делот кога ќе ја однесете својата среќа на ново ниво – тоа создава свое чувство за мир и позитивно опкружување за вашиот мир.

Прочитајте и: 4 начини да станете посвесни за себе

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време