3 причини зошто треба да ги запишувате негативните мисли

Негативните мисли и емоции се составен дел на секоја личност. Дури и најпозитивните луѓе што ги познавате имаат периоди кога се чувствуваат лошо.

Кога станува збор за лоши мисли и негативни емоции, сите професионалци ќе ви кажат да не бегате од нив, туку да ги прифаќате и да се обидете да ги разберете. Некои од најдобрите начини на кои можете да го направите ова се преку разговор и психотерапија. Меѓутоа, ако сакате сами да ги разберете вашите проблеми и ако сте свесни дека не ви треба стручна помош за нив, најдобриот и најбрзиот начин да го пронајдете одговорот е да запишете негативни мисли. Ова се трите главни причини зошто секогаш треба да го правите ова.

Запишувањето негативни мисли ви помага да ги пронајдете вашите обрасци на однесување

Вистина е дека не мора да сметаме дека секоја мисла и емоција е важна. Мислите и емоциите се измамнички и честопати ирелевантни. Но, исто така, тие можат да бидат исклучително важни, особено кога се држиме до нив преку набљудување на целиот свет. На пример, ве повреди фактот што блиска личност не ви кажала некои (важни) информации и поради тоа почнувате да мислите дека сите ваши пријатели не ве избираат кога станува збор за доверба во важни работи во животот. Запишувајќи такви мисли, ќе научите многу за себе и ќе забележите исти или слични форми на однесување што се повторуваат во различни ситуации. Препознавајќи ги, го направивте првиот чекор во решавањето на таквите мисли што ве кочат.

Запишувањето негативни мисли ви помага да се чувствувате подобро

Значи, откако ќе станете свесни за вашите обрасци на однесување и проблеми, можете да отидете чекор подалеку и да се запрашате од каде потекнува таа мисла, зошто е тука, како се чувствувате за тоа и што можете да направите за да ја смените таа мисла во нешто повеќе позитивно. На пример, сте станале тажни и лути затоа што лицето што го гледате не реагира на вашите пораки. За да ја смените таквата (негативна) мисла, можете да направите неколку работи. Можете отворено да ја прашате дали нешто се случило, да прашате дали таа личност е зафатена или само да почекате уште некое време за да добиете одговор.

Запишувањето негативни мисли е еден вид терапија

Пишувањето е само по себе еден вид терапија и е начин да се запознаете подобро, да се смирите и да си дадете време да размислите подлабоко за одредени теми. Со пишување, веднаш се соочувате со вашите мисли и можете подлабоко и подобро да ги објасните вашите мисли и емоции. Игнорирајќи ги ваквите мисли или размислувајќи неколку часа и смислувајќи сценарио во вашата глава, си нанесувате голема штета и најчесто не доаѓате до какво било решение. Исто така, со пишување и последователно читање мисли, честопати ќе добиете увид во тоа колку понекогаш овие мисли можат да бидат измамнички, детски, незрели и погрешни, и во други ситуации полесно ќе најдете решение.

Прочитајте и: Начинот на кој ќе ја одржите возбудата во живот и покрај последиците од пандемијата

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време