3 едноставни начини да се смирите во стресни ситуации и полесно да заспиете

Фото: Unsplash

Поспаноста е најдоброто можно оружје против стресот што честопати се испорачува заедно со нов работен ден и неделни обврски. Но, иако е познато на сите, голем број луѓе се борат со сонот.

Несоницата и заморот станаа придружници на животот на многу возрасни лица, а доволен број часови на сон честопати е само желба што ретко се постигнува. Она што најчесто влијае на квалитетот на сонот кај луѓето е стресот и вознемиреноста. Добрата вест е дека можеме да се ослободиме од нив со воведување поздрави животни навики, разговор, работа на себе, психотерапија и физички активности. Сепак, наведените активности нема да дадат плод по само еден тренинг или еден разговор со професионалец. Во тие моменти, добро е да имате техники на кои секогаш можете да се потпрете. Понекогаш ненадејниот стрес нарушува сè што сме работеле напорно со месеци и спиењето станува цел што е тешко достигната. Доколку сте запознати со вакво сценарио, подолу се наведени три техники кои ќе ви помогнат полесно да заспиете, но исто така ќе ви помогнат да се ослободите од тешките мисли и да се смирите среде анксиозност и стрес.

Практика на менување на мислите

Ако вашиот ум е полн со црни и тешки мисли што ве будат и не ви дозволуваат да функционирате нормално, пробајте ја оваа едноставна техника. Замислете место кое го сакате и каде се чувствувате добро. Може да биде плажа, куќа во природа, шума и слично. Опишете го тоа место до најмалите детали, но нека овие описи не бидат само мисли, туку зборови што буквално ќе ги почувствувате на усните.

Медитација „од девет до нула“

Длабоко вдишете и полека издишете и кажете си го бројот девет. На следното издишување, кажете број осум, а потоа седум и направете го тоа додека не достигнете нула. Откако ќе достигнете нула, започнете одново, но овој пат започнете со бројот осум. Ако сте се изгубиле и сè уште не сте се смириле или заспале, започнете со бројот што последен пат се сетивте. Бидете сигурни дека наскоро ќе заспиете.

Практика на пауза на мисли

Користете ја оваа практика кога вашите мисли се толку упорни и силни што бројките или длабокото дишење не помагаат. Изведете го со тоа што ќе си го кажете зборот „тоа“ на секои две секунди. На овој начин ќе ги избегнете и блокирате сите оние тешки зборови и реченици што се акумулираат во вас, и бидејќи придавката „тоа“ нема никаква тежина или емоција, вашиот ум нема да биде приврзан за неа.

Прочитајте и: Проверен рецепт за среќа: Поставете си ги овие прашања секое утро – Ако одговорот е ДА, вие сте на вистинскиот пат!

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време