Ова е наједноставниот начин за чистење на тавче – Измешајте две состојки и ќе биде како ново!

Трик кој вреди злато

Никогаш не е забавно кога правите некое јадење, а притоа ќе ви загори и ќе ви се уништи тавчето.

Потоа се измачувате со чистење и миење. Но, со помош на овие неколку едноставни трикови ќе ги исчистите загорените садови за момент.

Сода бикарбона

Во тавчето истурете поголема количина сода бикарбона, малку сјај за садови и топла вода. Оставете ја смесата да делува 15 минути, а потоа исплакнете и вашето тавче ќе биде како ново.

Сол

Уште еден начин за чистење на тавчиња е крупната сол и лимон. Истурете сол во тавчето, а лимонот пресечете го на половина. Со едната половина од лимонот тријте врз солта во тавчето. Потоа исплакнете и готови сте.

Надворешниот дел на тавчето

Ако надворешниот дел на тавчето ви загори или поцрни, можете да го измиете со едноставна смеса од сода бикарбона и вода. Во чинија измешајте 1/4 вода и 3/4 сода бикарбона, па смесата нанесете ја на надворешниот дел од тавчето и оставете ја да делува 10 до 15 минути. Потоа исплакнете ја смесата, истријте го тавчето со сунѓерче и подготвено е за следна употреба.

Фото: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време