Направете сами: Здрава верзија на гумени бонбони

Неочекувана суперхрана

Желатинот, кој е во составот на гумените бонбони, е одличен извор на колаген, клучен за еластичност и младоликост на кожата, како и за заштита на зглобовите и коските.

И сами можете да направи здрава верзија на гумени бонбони. Помешајте чаша овошен сок (портокал, боровинки и калинка се нашите фаворити) со три лажици мед, па загрејте ја течноста до точка на вриење.

Додајте три кесички телешки желатин. Сипете ја течноста во силиконски калапи за гумени бонбони, почекајте да се стегне, па извадете ги бонбоните од калапот.

Текст: Убавина и здравје

Фото: Инстаграм

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време