Како да ја отстраните бојата од рацете по вапсувањето на јајцата

Денот е голем, радоста уште поголема. Па, не бадијала се вели – Не е секој ден Велигден. Симболот на празникот, вапсаните јајца ги веселат и возрасните и децата. Последици од оваа убава традиција може да имаат само вашите раце, односно вашите прсти кои исто така ќе се васаат во сите бои. За отстанување не помагаат само сапун и вода, но има и други решенија.

Прв начин е да ставите оцет во рацете и да триете како да ги миете со течен сапун. Ако не успеете од првпат повторете ја постапката уште еднаш.
Втор начин е да ги триете рацете со парче лимон. Бојата ќе се растопи и потоа лесно ќе се измие со сапун.
Третиот начин е да ги држите рацете 3 минути во топла вода во која сте раствориле сода бикарбона. Потоа повторно измијте ги со сапун.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време