Исчистете ги уметничките слики на ѕидот

Практични совети

Ако вашиот дом го украсуваат масла на платно, свесни сте колку прашината насобрана на нив го намалува интензитетот на бојата.

При отстранување на нечистотијата може да ви помогнат мали четки со меки влакна или памучна ткаенина, но и бабините совети секако ќе ви бидат од корист. За таа цел, издлабете ја меката средина од лебот и нежно замесете ја со дланките, па со неа тапкајте по површината на сликата додека ја отстраните нечистотијата.

Втората можност е мека памучна крпа да натопите со топло млеко, а потоа да ја исцедите, па со неа да ја пребришете сликата. На крајот, површината исчистете ја со свилена ткаенина.

Извор: Добра храна

Фото: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време