Почина познатиот српски актер кој ќе го паметиме по улогите во сериите „Подобар живот“, „Среќни луѓе“, „Сив дом“

Тажна вест

Фото: Свет.рс
Денес во Белград на возраст од 81 година почина Михаило Миша Јанкетиќ, еден од најголемите српски и југословенски актери.
Во исклучително богатата кариера тој одигра повеќе од сто улоги во театарот, главно во своето Југословенско драмско позориште.

Остави огромна трага во филмот, телевизијата и радиото. Тој е добитник на сите најзначајни актерски и општествени награди, Добричин прстен, Октомвриска награда, четири Стериини награди , наградата „Павле Вујисиќ“ за животно дело.

Роден е на 24 мај 1938 година во Нови Сад. Средно училиште завршил во Белград. Студирал книжевност на Филозофскиот факултет во Белград, но по три години, во 1958 година станал студент на Академијата за театар, радио, филм и телевизија, на која дипломирал во 1962 година во класата на професорот Мате Милошевиќ.

Првата улога на сцената на  Југословенско драмско позориште ја одигра во претставата  Ричард Трети во 1961 година. Член на ансамблот на ЈДП беше од 1962 до 1998 година. Во тој период, тој одигра повеќе од шеесет улоги. Последната премиера Миша Јанкетиќ ја имаше на 70-годишнината од Југословенско драмско позориште во претставата Кралот на Бетајнова, во која го играше  Крнец (2018 година).

Фото: Свет.рс

loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време