Лука Лазукиќ осуден условно на три години затвор поради претепувањето на Наташа Беквалац

Фото: „Свет“

Лука Лазукиќ е осуден денес условно на три години затвор. Како што пренесува „Свет“, судијата донел одлука дека Лука е виновен и дека ја претепал поп-пејачката Наташа Беквалац, која во тој период била свежо породена, и дека оваа казна е соодветна.

Продолжена му е мерката за забранет пристап кон Беквалац додека се донесе правосилна одлука.

Адвокатот на пејачката Зоран Атељевиќ е задоволен од пресудата.

Задоволен сум од пресудата. Со ова се потврдува дека мојата странка га зборуваше вистината пред судијата и дека врз неа е извршено кривично дело“, изјавил Атељевиќ.

Доколку Лазукиќ го повтори делото во следните три години, тогаш условната казна ќе биде отповикана и ќе се примени затворска казна од осум месеци. Оваа кривична санкција е сатисфакција за Наташа. Со оваа пресуда, таа е заштитено лице. Ова е т.н. неправосилна пресуда и тој има право на жалба, но јас имам основана причина да верувам дека пресудата е законски исправна и праведна. И тоа не само како превенција за Наташа, туку означува и општа превенција – веќе никој не смее да се однесува како Лука Лазукиќ“, соопштил адвокатот на Наташа Беквалац.“

Извор: „Свет“

Фото: „Свет“

loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време