Новак Ѓоковиќ како сумо-борач Токио (ФОТО)

Го проба и овој спорт

Популарниот тенисер Новак Ѓоковиќ во моментов учествува на турнирот во Токио, каде што ја искористи можноста да се запознае со традиционалните сумо-борачи и да се „бори“ во рингот со нив.

Сумо-борењето е традиционален и почитуван спорт во Јапонија. Имав чест и задоволство да бидам во рингот со овие борачи. Борачот имаше мала предност во килажата во однос на мене. Велат дека јадат најмалку 10.000 калории на ден за да бидат олку големи и силни. Тешко дека можам да се натпреварувам со нив во тоа! Се сеќавам на 1990-тите години кога внимателно го следевме овој спорт на телевизија во нашата куќа и го бодревме Акебоно Јокозуна. Каде ли е сега тој да му покажам колку пораснав?“, порача Новак на својот инстаграм-профил, објавуваќи сет фотографии.

 

View this post on Instagram

 

Sumo wrestling sport 🤼‍♀ is sacred in Japan. I had the of honor experiencing what it feels like to be up there with these warriors. I had a slight weight deficit but I was very close to moving the guy an inch. They say they eat at least 10.000 calories a day to be strong and big. Don’t know if I can match that to be honest 🤣 I remember following sumo during the 90s at home in Serbia with my dad and brothers and especially supporting Akebono Yokozuna. Where is he now so I can show him how big I became? 😃💪🏼 #NovakGoesSumo ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Sport sumo rvanja je tradicionalan i vrlo poštovan u Japanu. Imao sma čast i zadovoljstvo da budem u “ringu” sa ovim borcima. Borac je u odnosu na mene imao malu prednost u kilaži. Kažu da jedu najmanje 10.000 kalorija dnevno da bi bili ovako veliki i snažni. Teško da mogu sa njima u tome da se nadmećem 🤣 Sećam se odrastanja 90tih i kako smo pomno pratili ovaj sport na televiziji u našoj kući i bodrili Akebono Yokozunu. Gde li je on sad da mu pokažem koliko sam porastao? 😃

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) on

Фото: Instagram, Guliver/Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време