Кралот на Тајланд зел 20 љубовници и се изолирал во најлуксузниот хотел: Целиот свет пишува за него!

На одмор

Жителите на Тајланд се огорчени, почнале да протестираат иако тоа им е забрането со закон

Тајландскиот крал Маха Ваџиралонгкорн се самоизолирал од коронавирусот со 20 свои конкубини во еден од најлуксузните хотели во монденскиот скијачки центар Гармиш-Партенкирхен во Германија.

Кралот, инаку познат и како Рама Десетии, покрај конкубини, со себе повел и бројни слуги.

View this post on Instagram

วันนี้(๑๒ ธันวาคม ๒๕๖๒) เวลา ๑๘.๐๐ น. พระบาทสมเด็จพระเจ้าอยู่หัว ทรงเครื่องบรมขัตติยราชภูษิตาภรณ์ประจำวันพฤหัสบดี ทรงพระมาลาเส้าสูง ประทับพระราชยานพุดตานทองเสด็จพระราชดำเนินโดยขบวนราบจากพระที่นั่งราชกิจวินิจฉัย ท่าราชวรดิฐ กลับพระบรมมหาราชวัง ✨🙏🏼👑💛 ขอพระองค์ทรงพระเจริญ มีพระชนมพรรษายิ่งยืนนาน ด้วยเกล้าด้วยกระหม่อม ขอเดชะ 💛👑🙏🏼✨ Today(12 December 2019) at 18.00, His Majesty the King presided over the Royal Land Procession from Ratchakitvinitchai Royal Pavillion, Ratchaworadit Royal Pier back to the Grand Palace, Bangkok.✨🙏🏼👑💛 Long Live the KING 💛👑🙏🏼✨

A post shared by Thai Royal Family (@thairoyalfamily) on

Наводно, тој го закупил цел „Гранд хотел соненбихил“, хотели со четири ѕвезди, пишува „Интернешнл бизнис тајмс“.

Тамошните пансиони и хотели се затворени поради коронавирусот, но хотелот во кој се изолирал 64-годишниот тајландски крал е исклучен од тоа правило.

Портпаролот на локалниот окружен совет рекол дека тоа е така затоа што сите гости се од една група луѓе.

View this post on Instagram

พระบาทสมเด็จพระปรเมนทรรามาธิบดีศรีสินทรมหาวชิราลงกรณฯ พระวชิรเกล้าเจ้าอยู่หัว รัชกาลปัจจุบันแห่งมหาจักรีบรมราชวงศ์ และสมเด็จพระนางเจ้าสุทิดา พัชรสุธาพิมลลักษณ พระบรมราชินี ✨🙏🏼💛💜 ข้าพระพุทธเจ้าขอพระราชทานถวายพระพรชัยมงคลแด่ใต้ฝ่าละอองธุลีพระบาท ขอพระองค์จงทรงพระเจริญ มีพระชนมพรรษายิ่งยืนนาน พระพลานามัยสมบูรณ์แข็งแรง ปราศจากอุปัทวันตรายใด ๆ ทั้งปวง สถิตเป็นมิ่งขวัญแห่งปวงข้าพระพุทธเจ้าตราบเท่ากัลปาวสาน ด้วยเกล้าด้วยกระหม่อม ขอเดชะ 💜💛🙏🏼✨ His Majesty King Maha Vajiralongkorn Phra Vajiraklaochaoyahua (Rama X) and Her Majesty Queen Suthida Bajrasudhabimalalakshana of the Kingdom of Thailand. ✨🙏🏼💛💜 Long Live the KING and the QUEEN 💜💛🙏🏼✨

A post shared by Thai Royal Family (@thairoyalfamily) on

Во меѓувреме, Тајланд се бори со пандемија на КОВИД-19, знаејќи дека кралот е на одмор.

Граѓаните поради почнале да протестираат преку Интернет и медиумите, кршејќи ги притоа строгите закони кои им забрануваат да го критикуваат кралот.

Хаштагот #зошто ни треба крал е споделен дури 1,2 милиони пати на Твитер, а го поставил еден активист што се наоѓа на егзил во Франција.

Кралот Рама Десетти не е виден во јавност во Тајланд уште од февруари. Познат е по тоа што не е често во својата земја, а најчесто времето го поминува во Германија со љубовницата. Се знае и дека имал многу жени, како и бурни разводи.

Тајланд досега забележал повеќе од 1.385 случаи на коронавирус, а седум лица починале. Само во саботата се забележани 109 нови случаи на болеста.

Хотелите на Кристијано Роналдо ќе бидат претвори во бесплатни болници за третман на болните од коронавирус

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време