Карлеуша ja платилa хоспитализацијата на кучето што преживеа монструозно сакатење: „Го чека целосна ампутација на ногата…“

Прекрасен гест на пејачката!

Веста за кучето што е пронајдено во тешка состојба во населбата Ратково со отсечени две предни нозе, со опашка што виси за малку кожа и со многу рани по целото тело ја згрози јавноста. Осомничениот сопственик негира секаква вмешаност во злосторството.

Ветеринарот од Оџак го спасил, како и организацијата „Раката на шепата“, а за целосно лекување на несреќното животно платила пејачката Јелена Карлеуша.

Како што беше истакнато на инстаграм-страницата на споменатото здружение, ЈК решила да ги покрие сите трошоци за ова куче да добие нова шанса за живот, а за пожртвуваноста ѝ се заблагодарија со зборовите:

Еве, пријатели, најновите вести за нашата Алфа. Досега не спомнувавме, но од почетокот на целата оваа приказна бевме во контакт со Јелена Карлеуша, која веднаш нè контактираше по објавувањето на сторијата на Алфа и ни ја понуди сета потребна помош. Секако дека бевме малку изненадени, бевме во контакт со неа, таа секој ден прашуваше како е кучето и дали ни треба помош, но изминативе десет дена се трудевме да го направиме најдоброто за кучето кај нас. Вчера, по консултација со нашиот ветеринар, сепак ја испративме Алфа во Белград на понатамошно лекување, кое Јелена ќе го преземе целосно. Таа го организираше транспортот, обезбеди ветеринар и место на клиниката, ќе обезбеди (кога ќе дојде време) протези или инвалидска количка за него… На Алфа најверојатно целосно ќе му биде ампутирана едната нога, што не може да се направи овде, а дополнителна компликација е тоа што е позитивно на црви (вчера се направени тестови за сите заразни болести и за срцеви црви), така што повторното ставање под анестезија е ризик и мора да биде под контрола. Па, тоа е најновото за оваа мила душа, со кучето кое цело време не пушти звук и покрај сето она низ кое помина. Куче херој.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ruka šapi (@uzzzrukasapi)

Уште една ѝ се заблагодаруваме на Јелена Карлеуша. Исклучително сме ви благодарни за сета љубов и поддршка што му ја давате на Алфа, кои ова куче ги заработи преку своите маки и болки. А кога сè ќе заврши и ќе прошета со помош на протеза, ќе му го бараме најдобриот дом – беше истакнато на инстаграм-страницата на „Раката на шепата“.

Фото: Инстаграм

Прочитајте и

Убавина и Здравје користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Ќе претпоставиме дека сте во ред со ова, но можете да се откажете ако сакате. Прифати Дознај повеќе