Братот на Новак Џоковиќ се борел со тешка депресија: Не можеше да поднесе една работа, па се пресели во Шпанија

Животот на познатите

BELGRADE, SERBIA - MAY 29: Novak Djokovic of Serbia celebrates with family (L-R) Djordje Djokovic, Marko Djokovic, Dijana Djokovic and Srdjan Djokovic after his men's singles Final match against Alex Molcan of Slovakia on Day 7 of the ATP 250 Belgrade Open at Novak Tennis Centre on May 29, 2021 in Belgrade, Serbia. (Photo by Srdjan Stevanovic/Getty Images)

Помладиот брат на Новак Ѓоковиќ се бореше со тешка депресија, па спасот го најде во еден гуру.

Марко (29), средниот син на Срѓан и Дијана Ѓоковиќ, по долго време се појави во јавноста на свадбата на својот помал брат. Всушност, многу малку се знае за животот на овој многу повлечен млад човек, бидејќи тој веќе неколку години живее во Марбела, Шпанија. Одлуката да се пресели ја донел затоа што повеќе не можел да биде под будното око на медиумите, ниту да живее во сенката на Новак.

„Ќе направам се само да се врати Марко во Србија. Мразам што живее во Шпанија. Не поднесуваше што му е брат на Новак. Каде и да се појавеше сите го среќаваа и прашуваа за Новак, а тој рече да го оставиме на мира, дека тој е Марко. Затоа и замина. На лето привршуваме една голема куќа кај Рума, се надевам дека така ќе го привлечам да дојде“, изјави неодамна Срѓан Ѓоковиќ, кој не може да се помири со фактот дека Марко живее далеку од семејството.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Мarko Djokovic (@djokomare)

Но, Марко мирот го нашол во Шпанија, бидејќи таму никој не го споредувал со Новак и неговите успеси, по долгата борба со депресијата. Таа битка ја доби благодарение на гуруто Пепе Имаз, кој подоцна стана важна поддршка во тимот на најдобриот светски тенисер. Покрај тоа, тој ја најде и својата голема љубов.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Мarko Djokovic (@djokomare)

Имено, Новак ја запознал Имаза преку својот брат и веднаш почувствувал голема благодарност кон него, бидејќи успеал да го извлече Марко од опасните канџи на депресијата и тешката емотивна состојба. Но, тој самиот се заинтересирал за учењата на овој гуру. Поради оваа причина, тој често одеше во Марбела со сопругата Јелена, која исто така е воодушевена од неговите методи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Мarko Djokovic (@djokomare)

„Марко беше во хаотична состојба. Работевме напорно за да го поправиме. Кога дозна Новак, ми се заблагодари и почнавме да работиме заедно. Бевме во Дубаи, Монте Карло, Марбела“, изјави Имаз во интервју за „Ла Риоха“.

Марко Ѓоковиќ целосно го промени погледот кон светот и животот, а токму во интервју за „Еспањол“ за време на турнирот во Мадрид зборуваше за љубовта и самоусовршувањето.

„Тоа е животна филозофија. Бев во депресија на 20 години, а потоа го запознав Имаз во Марбела. Многу ми помогна, почнав да работам на себе. Љубовта и мирот, всушност, значи да се сакате себеси за да можете да ги сакате другите луѓе. Така е она што сега и Новак го чувствува“, истакна Марко.

Освен тоа, во Шпанија ужива во стабилна врска со бразилската дизајнерка Лети Тесари, која заљубено ја гледаше за време на венчавката на неговиот брат Ѓорѓе Ѓоковиќ и водителката Сашка Веселинов.

Прочитајте и

Коментарите се заклучени.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време