Со помош на овие трикови и совети заштедете пари и дозволете си сè што сакате

Преземете контрола над вашите финансии

Дали постои магична равенка за штедење? Ние веруваме дека многумина би се согласиле дека тоа не постои, особено ако едвај врзувате крај со крај.

Факт е дека платите не растат во согласност со трошоците за живот, а буџетите на домаќинствата стануваат голем проблем. Некоја реална пресметка што треба да се води (се разбира, ако е можно) е: 50% од приходот се троши на комунални услуги, заеми и основни работи, 20% на заштеди и инвестиции, а другите 30% остануваат за уживање.

Преземете контрола над вашите финансии и научете како да го контролирате трошењето додека штедите и уживате.

Со помош на мали совети, заштедете пари и дозволете си сè што сакате

Секогаш имајте на ум дека вашиот буџет може да не биде ист секој месец. Ако, на пример, треба да платите за автомобилско осигурување и некои поправки овој месец, тешко дека ќе можете да си дозволите нешто големо, така што ќе биде во мирување до кој било друг месец кога нема да имате толку многу трошоци. Сепак, обидете се да си обезбедите малку простор во вашиот буџет секој месец за работите во кои уживате, бидејќи тоа е навистина добро за квалитетот на животот и генерално ќе ве направи посреќни.

Направете список на бесплатни работи во кои можете да уживате

Локалните области секогаш нудат разновидност на бесплатна содржина или содржина што можете да ја добиете со попуст. Потрудете се да ги пронајдете. Од салони за убавина, бесплатни музеи и галерии до активности за деца. Одвојте време да го истражите ова, бидејќи тоа ќе го намали стресот во некои одлуки кога сте ограничени со вашиот буџет.

Хобија

Новите активности и хоби не мора да бидат скапи. Постојат многу бесплатни водичи на „Youtube“, онлајн канали и бесплатни курсеви на кои можете да присуствувате, и тие ќе ви овозможат исто уживање како и оние за кои би платиле.

Водете сметка за тоа како ги трошите парите

Одвојте време да проучите и разгледајте ги извештаите од вашата банка за да видите каде точно ги потрошивте парите. Ако видите недостатоци, пробајте да ги избегнете во иднина. Ќе имате на располагање повеќе пари за уживање и за малите нешта што ги сакате.

Уживањето во животот може да биде тешко кога вашиот буџет е на „тенок мраз“, сепак, постојат начини да ги разубавите вашите денови и сепак да си ги дозволите работите што ги сакате. Ова ќе биде добро и за вашето ментално здравје, но исто така и за вашата долгорочна финансиска состојба. Испробајте!

Прочитајте и: Со мали трикови, закрепнете од финансиската криза и заштедете пари

 

ФОТО: Unsplash

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време
X