Научете да се справувате со токсични колеги и претпоставени на работа

Токсичните односи и (вербалното) насилство не се резервирани само за семејството и искуствата што ги доживуваме во основно и средно училиште.

За жал, можеме да наидеме на токсични луѓе и како возрасни и зрели личности. Затоа, работното место не е исклучок. Ако не сте сигурни дали некој од вашите колеги или претпоставени е токсична личност, на ова прашање ќе одговорите многу лесно ако го потврдите следново. Дали се чувствувате лошо кога одите на работа? Дали сте фрустрирани и исплашени затоа што некој таму ве понижува, ве нарекува со погрдни имиња и постојано ве исклучува? Ако одговорите се да, имате работа со токсични колеги. Со оглед на тоа што овие токсични колеги се генерално во повисока позиција или луѓе кои биле подолго во компанијата, луѓето кои страдаат од вербално и емоционално насилство честопати не знаат како да се справат. Дознајте како да им се спротивставите.

Фокусирајте се на работата

Не дозволувајте вашата главна преокупација да биде личноста со која имате проблем. Фокусирајте се на вашата работа, направете го тоа добро и избегнувајте какви било дискусии со колегите кои ве насочуваат кон вас. Ако добро ја завршите својата работа, другата страна ќе изгуби голема причина за какво било вознемирување и понижување.

Обидете се да го разберете насилникот

Луѓето кои имаат потреба да ги угнетуваат другите најчесто се несреќни, длабоко неисполнети и исплашени. Многумина се водени од фактот дека нападот е најдобриот начин за одбрана. Многу е веројатно дека некој од вашите колеги ве напаѓа затоа што вие сте закана за нив. Таквите луѓе честопати ќе бараат многу тешки, а понекогаш и невозможни задачи од вас. Добро е да ги запишете сите овие барања до најмалите детали заедно со датумите и времето. На тој начин, ќе се одбраните и ќе имате докази за сè што сте поминале.

Поставете невербални граници

Токсичните и склони кон насилство врз другите се хранат со несигурноста на другите луѓе. Несигурноста може многу лесно да се покаже преку невербална комуникација, начинот на кој се држите додека зборувате и начинот на кој вашето тело реагира на напад. Бидете исправени, не покажувајте знаци на страв и кога зборувате, подигнете ја брадата и бидете сигурни во себе.

Поставете граници вербално

Фактот дека ќе се оддалечите од силеџија кога и да можете значи дека нема да му се спротивставувате во случај на конфликт. Не влегувајте во расправии, понекогаш вашите одговори ќе бидат јасни и засновани на факти. На тој начин, насилникот ќе има што помалку потреба од напад. Ако, пак, продолжат да ве напаѓаат и навредуваат, кажете дека не сакате да бидете дел од таков разговор и оддалечите се.

Не заборавајте на другите колеги

Многу е важно да се дружите со други луѓе, и ако има луѓе на работа кои поминуваат низ истото што и вие, поддржувајте се едни со други. Колку повеќе луѓе вклучени во целата оваа приказна, полесно ќе ви биде да го споделите проблемот со личност која е исто така над вашиот надреден. Со такви луѓе работите честопати можат да станат неподносливи, не чувајте такво насилство за себе. Не е срамота да се потенцира насилник.

Прочитајте и: Како да престанете да живеете од плата до плата во 3 лесни чекори

 

ФОТО: Pixabay

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време