Каков тип на личност сте ​​кога станува збор за пари?

Кога станува збор за односот што го имате со парите, вашите пријатели или семејство, две работи веројатно ви паѓаат на ум: штедачи и потрошувачи. Сепак, ова не се единствените видови на карактери што постојат.

Според една неодамнешна студија, постојат шест различни „типови на пари“, односно шест различни типови на луѓе кога станува збор за парите: оние кои жонглираат, оние што управуваат, оние кои живеат во моментот, оние кои се рамнодушни, оние кои се самодоволни и оние кои се избалансирани.

Препознавањето на тоа какви сте со парите може да ви помогне подобро да се разберете себе си и да донесете паметни финансиски одлуки. Парите честопати се поттикнувач кога размислуваме за менталното здравје и парите често (сакале или не) ги диктираат вашата среќа и чувства. Начинот на кој се однесуваме кон парите често доаѓа од мозокот, меѓутоа, луѓето гледаат поинаку. Тие веруваат дека донесуваат финансиски одлуки – рационално или импулсивно – и дека тоа не е под влијание на нивниот мозок и однесување. Но, всушност, тоа е токму тоа и важно е да се препознаат слабостите и да се искористи силата кога станува збор за донесување одлуки.

Каков тип на личност сте вие ​​кога станува збор за пари?

Жонглирате

Ако сте љубител на импулсивно купување и купување преку Интернет, веројатно спаѓате во групата жонглери. Овој тип на луѓе сака да ги поседува најновите работи и не се двоуми да троши пари ако види нешто што сака, тие секогаш добиваат наплив на допамин кога купуваат нешто, хормон што се ослободува кога нешто е добро. Меѓутоа, кога овие луѓе го добиваат она што го сакаат, тој допамин слабее. Затоа треба да водите дневник за пари и секој пат кога правите шопинг запишете колку ви носи задоволство, па лесно ќе видите кои од вашите набавки имаат краткорочен фокус.

Вие управувате

Тоа се луѓе кои сакаат да водат, кои уживаат во поставување финансиски цели, кои се држат до заштедите и паметните инвестициски планови и планираат за иднината. Меѓутоа, тие исто така може да се чувствуваат како да пропуштаат некои искуства бидејќи се посветени на своите цели и немаат спонтани реакции на некои работи. На овие луѓе им се советува да отворат фонд или специјална сметка што ќе се користи за некои неочекувани плаќања или купување на нешто во што инаку не би инвестирале. Поентата е дека токму тоа е спонтано и радосно трошење пари.

Живеете во моментот

Луѓето кои се свесни колку трошат, но воопшто не им пречи – тие само сакаат да уживаат и да ја искористат секоја прилика. Инвестирајте во некои нови активности за да ги направите значајни и обидете се всушност да се држите до она што го сакате / купувате / сакате на долг рок.

Вие сте рамнодушни

Тоа се луѓе кои мразат да ризикуваат, се финансиски претпазливи и сакаат да размислуваат многу за какви било финансиски одлуки. Разумни се со парите, но од друга страна ги избегнуваат сите можни ризици. И тоа е токму клучот за сè – инвестирајте во работи што се малку ризични, а потоа преминете на големи работи и инвестиции.

Вие сте самодоволни

Ова значи дека сте реални и практични кога станува збор за финансиите, многу снаодливи и барате најсоодветен начин да ги направите работите, и уживате да бидете независни. Независноста е одлична, но може да биде проблем кога е надвор од ваша контрола. За да се чувствувате како што треба, обидете се да дадете дел од парите во добротворни цели или на луѓе кои имаат помалку од вас.

Балансирани сте

Вие сте многу сигурни кога станува збор за финансиите и подготвени сте да трошите за работи што ви се важни или ви изгледаат разумни, но во никој случај не за некои екстравагантни работи. Вие сте сигурни и стабилни, но вашата слабост е несигурноста. Треба повеќе да му верувате на вашето расудување и да се прилагодите кога работите не одат според планот. Можете да го направите ова со резервен план што ќе ви овозможи полесно да донесете поризична одлука.

Прочитајте и: Старо верување: Ако го ставите ова во паричникот, ќе привлекувате пари како со магнет!

 

ФОТО: Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време