Како да се однесувате на деловна вечера?

Совети

Применете ги нашите стратегии и оставете беспрекорен впечаток врз соговорниците.

Воспоставете контакт Почнете и завршете го состанокот со цврсто стегање на раката (при ракување!). Ракување само со прстите остава лош впечаток.

Изберете опкружување Избегнувајте тренди-ресторани, бидејќи обично се полни со гости и темни. Внимавајте на тоа дека би требало непречено да разговарате. Нема ништо полошо од тоа постојано да го повторувате кажаното за да ве слушне соговорникот.

Порачувајте мудро Избегнувајте алкохол и порачувајте едноставни јадења, кои одговараат за сечиј вкус.

Скршете го мразот За време на предјадењето, запознајте ги соговорниците. Избегнувајте лични прашања и интересирајте се за општи теми – време, одмори, интереси…

Направете транзиција По кратко незадолжително муабетење, можете да преминете на официјалниот дел од состаноците. Затворете ја темата на која сте разговарале и веднаш преминете на најважните прашања заради кои сте тука.

Брзо размислувајте Ако се создаде притисок за време на разговорот, разбијте го со мала доза хумор. Реагирајте во согласност со ситуацијата и со вашата проценка на соговорникот.

Текст: Убавина и здравје

Фото: Guliver/Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време