Како да престанете да живеете од плата до плата во 2021 година

2020 година, иако прилично тешка и чудна, беше година на големи промени и лекции што дефинитивно треба да ги земеме со нас во 2021 година.

Ограничувањата, кои вклучуваа неможност да се оди на кафе, да се троши време и да се посетат други градови и земји, честопати нѐ попречуваа, но тие исто така донесоа една добра работа – пополнети паричници. Во 2020 година, сфативме дека некои трошоци се сè уште непотребни и дека ни треба многу помалку за нормален живот. Поедноставен и поскромен живот треба да ви биде водечка нишка ако сакате да бидете финансиски постабилни во 2021 година. Подолу се дадени неколку совети кои ќе ви помогнат да престанете да живеете од плата до плата.

Водете евиденција за трошоците

Не случајно нашите мајки, баби и тетки, дури и со многу помалку отколку што имаме денес, знаеја како да стават пари настрана и да управуваат со своите финансии за никогаш да не им недостасува ништо. Повеќето од нив ги запишуваа своите трошоци во дневниците предвидени исклучиво за тоа. Денес, кога има апликации за внесување трошоци или трошоци за следење што ги имате со банкарски картички, има многу полесни начини за водење запис, и тоа ќе ви значи многу. Ако сте за варијанта на старата школа, обична тетратка ќе служи за некоја цел.

Намалете ги непотребните трошоци

Со запишување на секој (и минимален) трошок, ќе имате увид во вашето трошење и трошоците што не требаше да ги направите. Сите дома собираме работи што не ни требаат и понекогаш трошиме пари за работи што не сме ги користеле. Ако постојано фрлате одредена храна, престанете да ја купувате. Ако купите облека што ја носите двапати, престанете да купувате само затоа што нешто е намалено или сте во лошо расположение. Внимавајте на вашите трошоци и ослободете се од непотребните.

Променете го вашиот животен стил и навики

Со промена на вашите животни навики ќе ги промените и трошоците. Како прво, промената на вашите животни навики значи дека не само што ќе го прочитате овој напис, туку и ќе ги запишете сите овие чекори во вашиот дневник за финансиско управување. Покрај тоа, пандемијата и новиот начин на живот во 2020 година ни покажаа на сите дека можеме без многу работи на кои непотребно трошевме пари и енергија. Запишете кои се овие работи и престанете да трошите на нив. Купувајте промислено, почекајте попусти ако знаете дека ќе ги има и преминете на посвесен шопинг. Обидете се да потрошите еден месец планирано и посвесно и споредете ги трошоците со претходниот месец. Ќе видите голема разлика.

Штедете

Златното правило на кое треба да се придржувате доколку сакате да бидете финансиски постабилни е да заштедите скоро секој месец, без оглед на износот. Кога пресметувате колку пари трошите месечно на основни работи како што се комунални услуги, здравје, храна и слично, направете пресметка за дополнителни трошоци како забава и други начини на кои се разгалувате. Ако завршите со ниту најмала сума за оставање настрана, погледнете што можете да скратите и што всушност не ви треба за да живеете нормално тој месец. Тоа е одличен начин да заштедите и да оставите пари за исклучителни ситуации.

Прочитајте и: 12 навики што откриваат човек пораснат во сиромашно семејство: Ова цел живот останува врежано во сеќавање!

 

ФОТО: Unsplash

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време